Putin: Omezení ruských médií v USA je útok na svobodu projevu. Nemůže existovat důkaz ovlivnění voleb

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu projevil „zklamání" nad americkými opatřeními omezujícími činnost ruských médií ve Spojených státech. Podle něho jde o útok na svobodu projevu. Ruská odvetná opatření budou podle něho „přiměřená a reciproční".

Danang (Vietnam) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump (vlevo) a jeho ruský protějšek Vladimír Putin (uprostřed) na summitu APEC ve vietnamském Danangu | Zdroj: Reuters

„Chci upozornit na skutečnost, že neexistuje - a nemůže existovat - důkaz, že ruská média se vměšovala do (americké prezidentské) volební kampaně," tvrdil Putin.

Trump a Putin schválili společné prohlášení o Sýrii. Přitom nemělo dojít k žádnému oficiálnímu setkání

Číst článek

Ruský prezident zároveň označil za přirozené, že ruský parlament v reakci na americká omezení jedná o protiopatřeních, u nichž připustil, že „jsou možná trochu příliš tvrdá".

Ruský parlament varoval v pátek, že některé americké a jiné zahraniční sdělovací prostředky by mohly být prohlášeny za „zahraniční agenty". Na tomto základě by musely mimo jiné pravidelně vykazovat ruským úřadům své financování a personální obsazení.

Ovlivnění voleb

Americký prezident Donald Trump v sobotu řekl, že se při jeho několika schůzkách s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ukázalo, že k sobě chovají vřelé sympatie. Putina se prý dotýká obviňování z ruského vlivu na volby v USA a vyšetřování tohoto vlivu v USA podle Trumpa brání zlepšení americko-ruských vztahů.

Nebudeme se zapojovat do vícestranných dohod, řekl Trump. Svobodný obchod prosazovala naopak Čína

Číst článek

Oba státníci se zúčastnili summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) a původně se uvažovalo, že se na jeho okraji sejdou k bilaterální schůzce. Trump řekl, že s Putinem krátce hovořil dvakrát nebo třikrát a že se prokázalo, že k sobě chovají vřelé sympatie.

Zlepšení vztahů obou zemí podle něj brání vyšetřování, které se vede v USA kvůli údajnému ovlivňování amerických prezidentských voleb ze strany Ruska. Putina se to podle Trumpa osobně dotýká a při setkání obvinění o vměšování Ruska do voleb odmítl. Putin Trumpa popsal jako vzdělaného člověka, s nímž se v osobním kontaktu dobře jedná.

Mluvčí Kremlu v sobotu oznámil, že oba prezidenti schválili prohlášení k Sýrii. Shodli se v něm na tom, že Rusku i USA jde v Sýrii předně o porážku Islámského státu a že obě země budou respektovat nezávislost Sýrie a její jednotu. Trump k tomu prohlásil, že tato dohoda „zachrání ohromný počet lidských životů".

Mediální válka pokračuje. USA chce zakázat ruská státní média, Kreml omezí Facebook a další

Číst článek

Na závěr summitu se pochvalně zmínil také o čínském prezidentovi Si Ťin-pchingiovi. Je to prý dobrý člověk, jemuž jde o dobrou věc. Měl by ale prý využít svého vliv na Severní Koreu a vyvinout na ni větší tlak. Čína podle něj pomáhá držet KLDR na uzdě a rovněž vliv Ruska má velký dopad.

Trump se vyjádřil ve Vietnamu i k případu kandidáta na uvolněné senátní křeslo republikána Roye Mooorea. Řekl, že prokáže-li se pravdivost obvinění o zneužití čtrnáctileté dívky, pak by měl odstoupit. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová v pátek řekla, že je Trump toho názoru, že pouhé obvinění by soudci Mooreovi nemělo zničit život.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme