Putin omezil demonstrace během sportovních akcí. Dekret dopadne i na Navalného plánovaný protest

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vydal dekret výrazně omezující možnosti pořádání veřejných demonstrací během chystaných velkých sportovních událostí v Rusku. Kreml to oznámil na svých webových stránkách. Opatření vstupuje v platnost 1. června, tedy dvanáct dní před plánovanými protivládními protesty organizovanými vůdcem opozice Alexejem Navalným.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční demonstrantka drží banner na protestu v Moskvě v květnu 2017. | Zdroj: Reuters

V souvislosti s fotbalovým Konfederačním pohárem FIFA, v němž sehrají pozvané zahraniční fotbalové týmy své zápasy od 17. června do 2. července ve čtyřech ruských městech, bude jakékoli masové veřejné akce kromě sportovních povolovat ruské ministerstvo vnitra a tajná služba FSB, uvádí se v Putinově dekretu. Nařízení se týká Moskvy, Petrohradu, Kazaně a Soči, kde se zápasy uskuteční.

Navalnyj odletěl do Španělska. Budou mu zde ošetřovat popálené oko, na které téměř nevidí

Číst článek

Podobné opatření podle ruských médií Kreml chystá i na příští rok, kdy se Rusko ujme pořadatelství finálového turnaje mistrovství světa ve fotbale. Blížící se Konfederační pohár je "generálkou" šampionátu jak pro pozvané týmy, tak i pro organizátory. Faktický zákaz demonstrací platil v Rusku i během zimní olympiády v Soči v roce 2014.

Navalnyj svolal na 12. června protikorupční demonstrace do ruských měst, které mají navázat na podobné akce z letošního března. Jen v Moskvě se tehdy pochodu proti korupci na nejvyšších místech státní správy zúčastnily desetitisíce lidí. Policie tisícovku demonstrantů zadržela.

Opoziční vůdce, který si v těchto dnech léčí ve Španělsku oko zraněné při nedávném útoku v Moskvě, hodlá zřejmě podmínky Putinova dekretu ignorovat. Z Barcelony podle agentury Reuters svým stoupencům vzkázal, aby v přípravách na červnovou akci pokračovali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme