Putin oslaví výročí připojení Krymu k Rusku, Západ anexi neuznal

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přímo na Krymu oslaví dvouleté výročí připojení poloostrova k Ruské federaci. Ukrajina ale považuje Krym za okupovaný. Spojení poloostrova s Ruskem dodnes neuznalo ani mezinárodní společenství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krym dva roky po kontroverzním připojení k Rusku. Oslavy výročí

Krym dva roky po kontroverzním připojení k Rusku. Oslavy výročí | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Vladimír Putin dnes navštíví stavbu 19kilometrového mostu přes Kerčský průliv, který má Krym dopravně spojit s Ruskem. Dokončen má být v roce 2017 nebo 2018.

V Moskvě, v dalších ruských městech i na Krymu se budou konat slavnostní koncerty pod názvem Jsme spolu.

Pořádají se také mítinky jako výraz solidarity s Krymem a protestu proti západní politice. Nezávislá ruská média informují o tom, že se jich povinně musí účastnit studenti a státní zaměstnanci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Putin oslaví výročí připojení Krymu k Rusku, Západ anexi neuznal. Podrobnosti zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

Přesně před dvěma lety Rusko a Krym podepsaly dohodu o tzv. znovusjednocení. Krym a město Sevastopol se tak staly dvěma novými subjekty Ruské federace.

Moskva dnes zdůraznila, že se Krym připojil na základě rozhodnutí jeho obyvatel. Předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin prohlásil, že návrat Krymu do Ruska byl historicky nevyhnutelný a morálně spravedlivým.

Téměř 97 procent voličů se v krymském referendu v březnu 2014 vyslovilo pro připojení poloostrova k Rusku. Účast dosáhla zhruba 83 procent.

V Sevastopolu, který hlasoval odděleně, dopadly výsledky podobně. S připojením k Rusku souhlasilo téměř 96 procent voličů, účast byla přibližně 86 procent.

Část lidí na Krymu oslavuje připojení k Rusku, část spíš řeší problémy, které s tím přišly

Číst článek

Ukrajina ani mezinárodní společenství ale výsledky krymského referenda neuznaly. Západ tak na Rusko i Krym uvalil sankce a Ukrajina zahájila blokádu.

Naryškin také kritizoval Spojené státy a jejich „spojence v NATO bez práva hlasu“ za protiruskou politiku a sankce, které Západ na Rusko uvalil.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme