Putin po 7 letech navštívil Británii. Přilákalo ho olympijské judo

Olympijské hry mají být apolitické, politika se jich ale přesto vždy nějakým způsobem dotkne. Velkou pozornost v Londýně vzbudila neoficiální návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten přicestoval na pozvání britského premiéra Davida Camerona a jako držitel černého pásku v judu si nenechal ujít souboje na olympijském tatami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron a Vladimir Putin se vítají před olympijsky vyzdobeným sídlem britského premiéra v Downing Street č. 10 | Zdroj: Reuters

Vladimir Putin přijel do Velké Británie poprvé po sedmi letech, jeho návštěva ale nebyla vůbec jistá. Na slavnostní zahájení her nedorazil, ceremoniální roli přenechal prezidentovi Dimitriji Medveděvovi, s nímž se střídá v ústavních funkcích.

Vyslyšel ale pozvání ministerského předsedy Camerona. Z politického hlediska je jedině příznivé, že se do finálových bojů ve svých váhových kategoriích probojovala i britská judistka a ruský judista, takže fandění je v případě obou politiků opravdové. Sportovní kulisy navíc mohou napomoci k vstřícnější atmosféře pro politické rozhovory.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Vladimira Putina v olympijském Londýně informoval zahraniční zpravodaj Jiří Hošek

Zatím se neví, co bylo tématem hovorů v premiérově sídle v Downing Street číslo 10, hlavním tématem ale dozajista je dění v Sýrii. Putin přijel do Velké Británie dva dny poté, co Rusko spolu s Čínou vetovaly poslední snahu OSN zastavit krveprolití v Sýrii.

Jeden z poradců ruského prezidenta stanici BBC řekl, že na rozdíl od západních zemí Rusko nemá v Sýrii žádné zvláštní zájmy, ale jednostranná podpora syrských rebelů se mu zdá nezodpovědná.

Putinová návštěva v Londýně sice nevyhnala demonstranty do ulic, velký rozruch však vzbudila v médiích, která poskytla prostor i odpůrcům ruského prezidenta.

Jedním z nich byl třeba legendární šachista Garri Kasparov, který je známý jako jeden z nejtvrdších Putinových kritiků. Ten Brity doslova vyzval, aby – obrazně řečeno – roztrhali Putinovu vstupenku na olympijské hry.

Média hojně citují také Marinu Litviněnkovou, vdovu po zavražděném Alexandru Litviněnkovi. Jeho smrt je totiž tou hlavní příčinou pošramocených britsko-ruských vztahů.

Celá kauza začala v roce 2006, kdy byl Alexandr Litviněnko v Londýně otráven poloniem. Dodnes se spekuluje o tom, že to bylo na objednávku Kremlu.

Marina Litviněnková prohlásila, že Vladimir Putin není v Londýně vítán, a to ani samotnými Londýňany, ani tisícovkami Rusů, kteří v britské metropoli žijí.

Nejviditelnějším počinem je však otevřený dopis špiček britské hudební scény, který byl otištěn ve čtvrtečním vydání Timesů. Hudebníci v obsáhlém textu Putina vyzývají, aby zajistil spravedlivý proces se členkami punkové skupiny Pussy Riot. Sedmiletou hrozbu vězení považují za naprosto neadekvátní.

Vladimir Putin zatím na výzvu nijak nereagoval.

Jiří Hošek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme