Putin podepsal zákaz letů do Egypta. Britové prý znají totožnost pachatele útoku na ruské letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal na doporučení Národního protiteroristického výboru dekret o dočasném zákazu letů do Egypta. Moskva přitom stále odmítá potvrdit bombový útok jako příčinu leteckého katastrofy, při které minulou sobotu zahynulo 224 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští turisté na letišti v Šarm aš-Šajchu | Zdroj: ČTK

Moskva zatím nereagovala na zprávy londýnských médií, že britská rozvědka zná jméno muže, který útok na ruské letadlo připravoval nebo se na přípravách podílel.

Má jím být vůdce teroristické skupiny Abú Usáma al Masrí, který se loni připojil k Islámskému státu a v Sýrii s ním podepsal spojenectví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egypt se při vyšetřování pádu ruského letadla údajně také kloní k teorii o nastražené bombě. Mluvil o tom Viktor Daněk ze zahraniční redakce

Britská vláda je podle těchto zdrojů připravená nabídnout Rusku pomoc při dopadení tohoto teroristy prostřednictvím svých jednotek SAS v Egyptě a čeká na ruskou odpověď.

Egypt se při vyšetřování havárie ruského letadla na Sinaji údajně rovněž kloní k teorii o nastražené bombě. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj z vyšetřování. Oficiálně ale Káhira zatím teorie o bombovém útoku nepotvrdila.

Na letištích nicméně platí posílená bezpečnostní opatření a vyšetřovatelé také začali zkoumat záznamy z bezpečnostních kamer. Británie a Rusko mezitím pokračují v odvážení svých turistů z Egypta zpátky domů.

Podle zpravodaje České televize na Sinajském poloostrově je hlavním problémem neschopnost letiště v Šarm aš-Šajchu odbavit větší počet zavazadel.

„Mluví se o tom, že je limit 120 tun zavazadel za den, což odpovídá zhruba 30 letadlům. I na dnes jsou vypsány další lety, britští a ruští turisté i nadále odlétají bez velkých zavazadel, mají pouze možnost vzít si malé příruční zavazadlo na palubu, takže se ta jejich zavazadla hromadí,“ přiblížil situaci na tamním letišti Jakub Szántó.

Přímo v letovisku podle něj žádná mimořádná bezpečnostní opatření vidět nejsou.

„V jednotlivých turistických resortech se o bezpečnost starají zaměstnanci hotelů. Není to tak, že by před každým hotelem stál džíp s příslušníky armády nebo policie. Egyptské úřady se snaží udržovat turisty zatím v klidu a neprobouzet nějakou paniku, na druhou stranu se snaží ukázat, že skutečně mají všechno pod kontrolou,“ dodal zpravodaj ČT.

Sinaj - letecké neštěstí | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme