Putin odmítl účast Ruska na otravě agenta Skripala. 'Všechny podobné látky jsme zlikvidovali,' řekl

Ruský prezident Vladimir Putin se o otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii dozvěděl z médií. Prohlásil to v neděli na tiskové konferenci se zahraničními novináři v Moskvě.

Moskva (Aktualizováno: 22:32 18. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé si po ohledání místa činu sundavají speciální ochranný oblek. Britští vyšetřovatelé nasbírali přes 240 důkazů v případu otravy někdejšího ruského agenta Skripala. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Johnson: Stopa jedu vede neúprosně do Kremlu, Británie má důkazy

Číst článek

Žádné jedy podobné tomu, který byl při útoku použit, Rusko nemá, všechny podobné látky zlikvidovalo, řekl prezident.

Novičok

Někdejšího agenta ruské vojenské rozvědky a pozdějšího spolupracovníka britské tajné služby Skripala a jeho dceru před dvěma týdny v jihoanglickém Salisbury otrávil neznámý útočník látkou označovanou jako Novičok.

Tu podle západních i ruských expertů vyvinul a vyráběl Sovětský svaz v 70. a 80. letech minulého století. Moskva ale oficiálně popřela, že by podobný jed kdy vyráběla a že by jím i dnes disponovala.

„Rusko takové jedy nemá, všechny podobné látky jsme jako první zlikvidovali. Naši partneři své závazky nedodrželi,“ řekl Putin. „Jsme připraveni podílet se na vyšetřování, ale nevidíme vůli druhé strany,“ dodal.

Moskva označila Česko za jednoho z možných původců smrtící látky Novičok

Číst článek

Šéf Kremlu označil za nesmyslné, aby byla původcem útoku na Skripala Moskva. „Je naprostý nesmyl, aby si někdo takové skutky dovolil před volbami a před mistrovstvím světa (ve fotbalu),“ prohlásil prezident. Pokud by navíc šlo o bojovou otravnou látku, postiženo by podle Putina bylo víc lidí.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v sobotu v televizi Rossija 24 prohlásila, že nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok jsou Česko, Slovensko, Británie nebo Švédsko.

Proti tomuto tvrzení se důrazně ohradili ministr zahraničí Martin Stropnický i ministryně obrany Karla Šlechtová.

Britsko-ruská roztržka

Kvůli útoku na Skripala vznikla hluboká britsko-ruská roztržka. Londýn z akce obviňuje Moskvu, která to popírá. Oba státy si vzájemně vypověděly 23 diplomatů.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli prohlásil, že stopa z vyšetřování původu látky použité při útoku proti dvojitému agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři směřuje neúprosně do Kremlu.

Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov naopak naznačil, že by použitá smrtící nervová látka mohla pocházet z Británie.

tak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme