Putin poprvé po sedmi letech přijíždí do Británie. Fandit olympionikům a jednat o Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin spolu s premiérem Dmitrijem Medveděvem vyrazil do Velké Británie. V Londýně navštíví finále olympijského turnaje v judu. Putin je v Británii poprvé od summitu G20, který se konal před sedmi lety. S britským premiérem Davidem Cameronem by měl jednat o situaci v Sýrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Foto: státní web Vlády ruské federace

Držitel černého pásu v judu Vladimir Putin přijíždí na olympijské hry v Londýně fandit ruským sportovcům, kteří se zúčastní mužského a ženského finále v této disciplíně.

Ačkoli jde o neoficiální návštěvu, čeká ho i politické jednání. Rusko čelí rostoucímu mezinárodnímu tlaku kvůli své vytrvalé podpoře režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Putinově návštěvě v Londýně mluvila na Rádiu Česko zpravodajka z Moskvy Lenka Kabrhelová

Podle Putinova mluvčího bude prezident během rozhovorů s Davidem Cameronem hájit ruskou pozici, kterou označuje za dobře vyargumentovanou, konzistentní a absolutně jasnou.

Podle britského premiéra Davida Camerona obě strany budou jednat také o obchodních dohodách. Rusko-britské politické vztahy v minulosti prošly obdobím ochlazení. Důvodem byla vražda britského občana Alexandra Litviněnka, někdejšího člena KGB a pozdějšího kritika Kremlu. Ekonomické vztahy však přesto po celou dobu fungují výtečně.

V předvečer příjezdu Vladimira Putina do Londýna řada britských osobností – politiků i umělců vyzvala ruské úřady k okamžitému propuštění vězněných členek skupiny Pussy Riot. Případné propuštění se ovšem nejeví jako pravděpodobné.

Lenka Kabrhelová, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme