Putin pořádá výroční tiskovou konferenci v Kremlu, poprvé okomentuje krizi rublu

Ruský prezident Vladimir Putin se má dnes poprvé vyslovit ke krizové situaci v ruské ekonomice a propadu rublu, a to na výroční tiskové konferenci v Kremlu. Očekává se, že vláda a centrální banka v příštích dnech minimalizují následky prudkého pádu rublu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

„Je jasné, že první otázky budou na ekonomiku, rubl, ceny a vládní opatření,“ uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Pěskov a vysvětlil, proč se prezident nevyslovil k aktuální krizi dříve:

„Hospodářskými záležitostmi se nepřetržitě zabývá vláda, která nese odpovědnost za veškerá ekonomická rozhodnutí.“

Poslední opatření centrální banky, včerejší balíček protikrizových opatření, poskytlo Putinovi dobré východisko k dnešnímu projevu. Dá se očekávat, že ho využije jako odrazový můstek k uklidnění obyvatelstva i trhů.

Na prudký pokles rublu reagují směnárny, mnohé z nich ruskou měnu vůbec nevykupují

Číst článek

Dolar vůči rublu od včerejška oslabuje. Na moskevské burze se dnes kurz snížil pod hranici 60 rublů za dolar. Dolar tedy od nejvyššího maxima během černého úterý ztratil 25 procent. V ruských obchodech to však zatím příliš znát není.

Lidé tam dál stojí fronty na zboží, které má dlouhodobější hodnotu, a snaží se utratit své peníze a ještě za staré ceny nakoupit, co plánovali – televize, elektroniku, dokonce i drahá auta. Reálný dopad na ekonomiku bude patrný až v lednu, kdy by se měla projevit také zvýšená inflace a veškeré negativní jevy v ruské ekonomice.

Mluvčí Kremlu dodal, že prezident je připravený odpovědět na jakékoli otázky včetně Ukrajiny a akreditováni byli i ukrajinští novináři.

Martin Dorazín, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme