Putin potvrdil, že Snowden zůstal na moskevském letišti

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval Rusko k vydání Edwarda Snowdena. Bývalého technika amerických tajných služeb v USA stíhají za špionáž, protože prozradil tajný program sledování internetové a telefonické komunikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát podporující Edwarda Snowdena, vyvěšený v Hongkongu | Zdroj: Reuters

Snowden se z Hongkongu přesunul do Moskvy a má prý v plánu odletět do Ekvádoru, zatím ale zřejmě neopustil tranzitní prostor moskevského letiště Šeremetěvo.

Vladimir Putin jak první ruský politik potvrdil, že Snowden se nachází v Moskvě. Je tam podle Putina jako tranzitní pasažér, nepotřebuje tedy vízum do Ruska.

Může si letenku koupit, kam chce, protože nepřekročil státní hranici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zapeklitou situaci okolo Edwarda Snowdena sleduje moskevský zpravodaj Martin Dorazín

„Všechna obvinění vůči Rusku jsou hloupostí a nesmyslem,“ řekl Putin a dodal, že se nebude zabývat takovými otázkami, jako je Snowdenovo vydání do Spojených států.

Kvičení hodně, vlny málo

Pokud jde o možné zpravodajské vytěžení, tedy kontakt s ruskou zpravodajskou službou, Putin řekl, že je to stejné jako stříhat sele: kvičení bude hodně a vlny málo.

Ruské úřady nevylučují, že se rozhodnou zadržet bývalého konzultanta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Informovala o tom agentura Interfax. Spojené státy už v pátek po vznesení obvinění ze špionáže zrušily platnost Snowdenova amerického pasu.

Američané pátrají po Snowdenovi, ten ale stále zůstává na moskevském letišti

Číst článek

Podle zdroje agentury Interfax se nyní probírají různé varianty, jak by policie včetně Interpolu měla v případu pokračovat.

Jednou z variant je Snowdenovo zadržení kvůli ověření platnosti jeho pasu, který Spojené státy anulovaly. Američané musí Rusku doložit, že byl pas skutečně anulován, a to pravděpodobně písemně.

Ruská strana také ještě čeká na potvrzení Ekvádoru o potvrzení statusu politického uprchlíka Edwardu Snowdenovi.

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden obviněný v USA ze špionáže má odletět z Moskvy do Havany | Foto: ČTK

Martin Dorazín, kko, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme