Putin je ochoten prodloužit pražskou odzbrojovací smlouvu s USA bez jakýchkoli podmínek

usko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Sergei Bobylev | Zdroj: Reuters

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let.

Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní START neprodloužíme, oznámil šéf Ruské rozvědky

Číst článek

„Chci ještě jednou potvrdit ruské stanovisko. Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit,“ prohlásil Putin podle agentury Interfax. Zdůraznil, že vyjadřuje oficiální stanovisko Moskvy, prý aby později nebyly nějaké jiné výklady, doslova „dvojí a trojí interpretace“.

Současně si postěžoval, že Rusko na tyto návrhy ještě nedostalo odpověď. Porada ruského vedeí proto měla být zasvěcena otázkám, jak čelit nepřátelským krokům a jaká rozhodnutí budou nejpřijatelnější a nejméně nákladná.

Agentura Reuters o Putinově prohlášení poznamenala, že se zdá, že Moskva opouští dřívější vyzývavý tón. Agentura Interfax zase připomněla, že Bílý dům už dal najevo, že prodloužení smlouvy START ve stávající podobě je málo pravděpodobné.

Smlouva START omezila arzenály Spojených států a Ruska zhruba o třetinu na 1550 strategických jaderných hlavic rozmístěných maximálně na 700 odpalovacích zařízeních. Jde o poslední odzbrojovací smlouvu obou velmocí poté, co Washington a Moskva letos odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Obě země se předtím vzájemně obviňovaly z jejího porušování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme