Putin přiletěl do Izraele. Čekají ho zejména jednání o Íránu a Sýrii

Ruský president Vladimir Putin zahájil oficiální blízkovýchodní turné. Dnešek tráví v Izraeli, kde jedná s presidentem Šimonem Peresem, premiérem Benjaminem Netanjahuem a ministrem zahraničí Avignonem Liebermanem, převážně o Íránu a Sýrii. Putin se stal ruským presidentem v době prudkých změn na Blízkém východě a v době, kdy tradiční svazky s Íránem a Sýrií působí Rusku problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin s izraelským prezidentem Šimonem Peresem

Ruský prezident Vladimir Putin s izraelským prezidentem Šimonem Peresem | Zdroj: Reuters

V Izraeli žije přes milion emigrantů z Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu a obě země mají dobré kulturní vztahy. „V současné izraelské vládě jsou dokonce čtyři ministři, kteří mají ruštinu jako mateřský jazyk. Mimo jiné je to i ministr zahraničí Avignon Lieberman,“ připomněl na Rádiu Česko vedoucí ruské redakce ČRo 7 Libor Kukal.

Dodal, že Izrael také stále připomíná roli Ruska, respektive Sovětského svazu ve druhé světové válce. Ostatně oficiálně je Putin v Izraeli proto, aby odhalil pomník Rudé armádě a jejímu vítězství nad nacistickým Německem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzájemných izraelsko-ruských vztaích jsme na Rádiu Česko mluvili s vedoucím ruské redakce ČRo 7 Liborem Kukalem.

„V rusko-izraelských vztazích jsou ale i faktory, které tyto země velmi oddalují,“ zdůraznil Kukal. V této souvislosti připomněl, že jedním z klíčových námětů jednání Putina v Izraeli je Írán a Sýrie.

Putin nedávno Izrael varoval, že případný útok na íránská jaderná zařízení by znamenal „skutečnou katastrofu". Koneckonců Rusko je Íránu pomáhalo vybudovat. Podobný problém je s ruským vztahem k Sýrii, které Rusko poskytuje politickou i vojenskou pomoc. V obou otázkách se Rusko a Izrael zásadně neshodují - zatímco Izrael chce rychlý vojenský zásah, Rusko tvrdí, že je třeba dát šanci diplomatickému jednání.

„Tradiční ruská zahraniční politika vlastně vždycky byla spíše proarabská, propalestinská a je velmi prosyrská. Takže tady to je v přímém rozporu s názory Izraele. Takže se dá těžko očekávat, že by Putinova návštěva přinesla nějaký zásadní obrat. Možná dojde k malému přiblížení pozic,“ dodal Kukal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadu unijních sankcí na Sýrii hovořil na Radiožurnálu zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček

Rusko nedávno pod tlakem Spojených států a Izraele zrušilo smlouvu na prodej raket dlouhého doletu pro Írán. „Rusku se politika, kdy se zastává některých zemí Blízkého východu, moc nevyplácí, protože z toho dohromady nic nemá. Rusko si například od Íránu slibovalo nějaké hospodářské výhody, ten ale neoplácí sympatie. Takže Rusko nemá příliš důvodů pokračovat v této podpoře Íránu. I když nedá se říct, že by se ruská obrátila o 180 stupňů. Podpora Íránu do jisté míry pokračuje a podpora Sýrie je veliká,“ dodal Kukal.

Martina Mašková, bre, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme