Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. ‚Použijeme všechny zdroje, abychom ochránili naše lidi‘

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém středečním projevu vyhlásil částečnou mobilizaci v Ruské federaci. V televizním vystoupení uvedl, že je to na obranu před Západem, který se prý snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Vyhlášení mobilizace Ruskem bylo předvídatelné a svědčí o tom, že Moskvě nevychází její válečné plány, řekl agentuře Reuters šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

Sledujeme online Moskva (Aktualizováno: 11:10 21. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Putin Ukrajinu obvinil, že se na ruském území pokouší o „teroristické útoky“, a to i v okolí jaderných elektráren

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci | Foto: Sergey Bobylev | Zdroj: Reuters

Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Ministr obrany Sergej Šojgu poté doplnil, že by se povolání mělo týkat 300 tisíc rezervistů.

Putin v projevu obvinil Západ z „jaderného vydírání“. Zároveň pohrozil Západu ruskou reakcí. „Těm, kteří si dovolují taková prohlášení na adresu Ruska, chci připomenout, že naše země také disponuje různými prostředky ničení,“ uvedl Putin.

„Neblafujeme,“ řekl ruský prezident v projevu.

„Pokud bude ohrožena územní celistvost naší země, použijeme všechny dostupné prostředky k ochraně našeho lidu,“ prohlásil šéf Kremlu. Rusko má podle něj dostatek zbraní na odpovídající reakci a nebojí se je použít. Oznámil také navýšení prostředků pro ruský zbrojní průmysl.

Vojáci v záloze

Putin podle listu Kommersant a agentury Interfax prohlásil, že mobilizace se týká pouze vojáků v záloze.

„Náboru do vojenské služby budou podléhat pouze občané, kteří jsou v současné době v záloze, a především ti, kteří sloužili v ozbrojených silách, mají určitou vojenskou specializaci a příslušnou zkušenost,“ uvedl šéf Kremlu a dodal, že před vysláním k jednotkám projdou mobilizovaní povinným doplňkovým výcvikem.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Cílem Donbas

Podle Putina je mobilizace „plně adekvátní hrozbám, kterým čelíme“. Cíl ruské operace na Ukrajině se podle něj nezměnil, je jím „osvobození“ Donbasu, jak Moskva nazývá okupaci ukrajinských území.

Pseudoreferenda nikdy neuznáme, uvedl Lipavský k hlasování proruských separatistů na Ukrajině

Číst článek

Putin v projevu podpořil konání referend o připojení k Rusku v Moskvou okupovaných částech ukrajinského území. Lidová hlasování mají podle úřadů samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR), Luhanské lidové republiky (LNR) a Ruskem dosazených představitelů částí Chersonské a Záporožské oblasti začít v pátek. Kyjev a západní země dopředu zdůrazňují, že narychlo zorganizovaná referenda, která vesměs označují jako falešná, v oblastech ovládaných ruskou armádou není možné uznat.

Ruské ztráty

Šéf ruského resortu obrany Šojgu podle ruskojazyčné stanice BBC také poprvé od března hovořil o ruských ztrátách během invaze na Ukrajině, ministr ve středu připustil, že v sousední zemi zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská armáda hlásí, že Rusko přišlo o 54 810 lidí. Šéf ruského resortu obrany kromě toho tvrdil, že ukrajinská strana podle něj přišla o více než 100 000 bojovníků.

„Mrtvých mají 61 207 lidí a raněných 49 368,“ pronesl. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Šojgu dále v televizní stanici Rossija 24 uvedl, že Moskva povolá do služby přibližně jedno procento ze svých zdrojů. „Máme obrovské mobilizační zdroje těch, kteří sloužili, mají bojové zkušenosti, vojenskou specializaci. Máme jich téměř 25 milionů,“ prohlásil ministr podle agentury TASS.

Mobilizace se podle něj zároveň netýká studentů a branců. Podle Reuters má Rusko k dispozici dva miliony rezervistů.

Částečnou mobilizaci provádí Moskva za účelem kontroly území, která byla „osvobozena“ během „zvláštní operace“ na Ukrajině, řekl dále podle TASS Šojgu s odkazem na Ruskem okupované ukrajinské regiony.

„Samotná linie kontaktu, kterou lze nazvat frontovou linií... měří přes 1000 kilometrů. Přirozeně je třeba zajistit to, co je za touto linií a podél ní, tato území je třeba kontrolovat. Na tom se pracuje především,“ řekl ministr.

Částečná mobilizace v Rusku výrazně eskaluje konflikt o Ukrajinu a přichází v době, kdy Rusko čelí ukrajinské protiofenzivě, která donutila jeho jednotky na některých místech ustoupit a vzdát se okupovaných území, podotkl Reuters.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme