Putin navštívil v Rostově velitelství, které řídí válku na Ukrajině. Seznámil se s novou technikou

Ruský prezident Vladimir Putin v doprovodu ministra obrany Sergeje Šojgua (vlevo) a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova (vpravo) navštívil v noci na dnešek v Rostovu na Donu štáb Jižního vojenského okruhu | Foto: Sputnik/Gavriil Grigorov/Kremlin | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin v doprovodu ministra obrany a náčelníka generálního štábu navštívil v noci na pátek v Rostovu na Donu štáb Jižního vojenského okruhu, který řídí ruské vojenské tažení proti Ukrajině. Informovaly o tom v pátek zahraniční tiskové agentury. Podle mluvčího Kremlu si Putin vyslechl hlášení o chodu vojenské operace a seznámil se s novými modely vojenské techniky.

Sledovali jsme online Rostov (Rusko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Překvapivá návštěva Rostova, která se uskutečnila po prezidentově cestě do Kazachstánu, je druhá během méně než měsíce, upozornila agentura AFP.

Válka Ruska proti Ukrajině, kterou Putin zahájil svým rozkazem ke vpádu ruských vojsk do sousední země loni v únoru, v pátek pokračuje 625. dnem. Ukrajinská vojska zahájila na počátku června protiofenzivu s cílem vytlačit ruské jednotky z okupovaných území, ale výraznějšího průlomu se jim dosud nepodařilo dosáhnout.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj nedávno připustil, že válka ustrnula v pozičních bojích, které jsou výhodné pro Rusko, a že ukrajinské síly potřebují nové schopnosti a zbraně, především letadla, aby průběh války zvrátily ve svůj prospěch.

Rusové umístili k letišti Šeremeťjevo protiletadlový systém. Obrana vzniká i okolo Moskvy

Číst článek

Naposledy byl Putin v Rostově na Donu 20. října, kdy mu náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov také podal hlášení o průběhu bojů na Ukrajině, připomněl list Kommersant. Podle něj v dubnu prezident navštívil štáb uskupení jednotek Dněpr na jižním úseku fronty a štáb národní gardy na východě Ukrajiny.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle agentury RIA Novosti během nynější návštěvy štábu navrhl ukázat prezidentovi „mašinku“, tedy terénní vozidlo Desertcross 1000-3 čínské značky Aodes, určené podle popisky u vystaveného exempláře k přepravě materiálu v obtížných terénních podmínkách.

Ruská armáda je v současnosti vybavena 537 kusy Desertcross 1000-3 v základním provedení a kupuje dalších přibližně 1500 vozidel s doplňky.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Očekává se, že v zimě ofenzivní operace ruské i ukrajinské armády omezí počasí, hlavně kvůli tomu, že bahno a hluboký sníh zkomplikují přesuny techniky, poznamenala ruská redakce BBC na svém webu.

HIMARS, Javelin nebo Bayraktar. Pro zbrojovky je válka na Ukrajině reklamou pro jejich výrobky

Číst článek

Rostov na Donu se v červnu stal dějištěm vzpoury žoldnéřů ze soukromé armády zvané Wagnerova (v přepisu z ruštiny Vagnerova) skupina, kteří zde nakrátko ovládli armádní velitelství, než vzpoura skončila, připomněla AFP.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu loni 24. února. Ačkoliv se Ukrajincům od té doby podařilo osvobodit rozsáhlé oblasti kolem Kyjeva, Charkova či Chersonu, Moskva stále ovládá přibližně 18 procent napadené země, čili 106 000 kilometrů čtverečních.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme