EURO 2020

Chorvatsko 1:1 Česko

Netanjahu se setkal s Putinem. ‚Izrael nebude trpět výhrůžky Íránu,‘ řekl mu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že Izrael nebude trpět výhrůžky Íránu, a upozornil, že islámská republika využívá syrské území k útokům na Izrael. Putin svému hostu řekl, že mu záleží na tom, kdo vyhraje nadcházející izraelské volby. Informovaly o tom agentura Interfax a izraelský list The Times of Israel.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu a Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Netanjahu jednal s Putinem v černomořském letovisku Soči. Předtím se setkal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem.

Anektujeme část Západního břehu Jordánu, slíbil Netanjahu před izraelskými volbami

Číst článek

Putin při setkání podle agentury RIA Novosti vyzdvihl bezpečnostní spolupráci mezi Izraelem a Ruskem. Podle izraelského listu The Times of Israel Netanjahu řekl, že blízké izraelsko-ruské vztahy a koordinace izraelských vojenských aktivit v Sýrii s Ruskem jsou výsledkem blízkého osobního vztahu s Putinem. Předseda izraelské vlády také ale kritizoval íránské vojenské aktivity v Sýrii.

„V uplynulém měsíci jsme zaznamenali prudký nárůst pokusů Íránu využít syrské území k tomu, aby na nás podnikal útoky," řekl izraelský premiér.

Írán stejně jako Rusko v syrském konfliktu stojí na straně vlády prezidenta Bašára Asada. Izrael opakovaně v minulosti podnikl nálety na íránské cíle v Sýrii i v Libanonu, většinou tyto operace však nekomentuje.

Izraelské volby se blíží

Putin podle The Times of Israel o osobním vztahu s Netanjahuem přímo nehovořil, uvedl však, že Rusku velmi záleží na tom, kdo vyhraje izraelské parlamentní volby.

„Doufám, že ať už v Knesetu zasedne kdokoliv, bilaterální vazby obou zemí naše vztahy poženou kupředu,“ citoval Putina The Times of Israel. „Více než 1,5 milionu imigrantů z bývalého Sovětského svazu žije v Izraeli. Vždy jsme je považovali za naše lidi, krajany. Samozřejmě nejsme lhostejní k tomu, jací lidé usednou v izraelském parlamentu,“ uvedl Putin.

Netanjahu do Ruska přiletěl necelý týden před předčasnými parlamentními volbami, které se v Izraeli uskuteční 17. září. Letos to budou už druhé poté, co se Netanjahuovi nepodařilo sestavit koalici. Nynější Netanjahuova návštěva Ruska je letos již třetí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme