Putin navrhl kandidáta na nového premiéra, Medveděva má vystřídat šéf daňového úřadu Mišustin

Vladimír Putin navrhl v návaznosti na demisi ruské vlády Dmitrije Medveděva nového premiéra. Tím by se měl stát ředitel ruského Federálního daňového úřadu Michail Mišustin, který již s převzetím funkce souhlasil. Podle agentury TASS to oznámila tisková služba Kremlu. Kandidaturou se bude Státní duma zabývat ve čtvrtek.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 18:54 15. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel ruského Federálního daňového úřadu a možný budoucí ruský premiér Michail Mišustin. | Foto: Sputnik | Zdroj: Reuters

Jmenování třiapadesátiletého Mišustina, který v čele Federálního daňového úřadu působí od roku 2010, předložil prezident Vladimir Putin dolní komoře ruského parlamentu jen pár hodin od středeční rezignace premiéra Dmitrije Medveděva. Ta přišla po prezidentově tradičním projevu o stavu země, v němž mimo jiné Putin navrhnul klíčové změny ústavy. Stávající kabinet bude zatím s pověření prezidenta vykonávat povinnosti do jmenování nové vlády.

Ruská vláda nečekaně rezignovala. Medveděv řekl, že chce Putinovi uvolnit prostor ke změně ústavy

Číst článek

Mišustin podle ruských agentur večer přijel do sídla dolní komory parlamentu, kde se sešel s jejím vedením. Později pak tisková služba státní dumy oznámila, že se během čtvrtečního dopoledne Mišustin setká se všemi parlamentními frakcemi. Následné se jeho kandidaturou bude zabývat plenární zasedání sněmovny.

Není jasné, zda hned ve čtvrtek dolní komora nominaci Mišustina schválí. Málokdo však pochybuje o tom, že by poslanci Putinův návrh neschválili.

Mluvčí poslanecké frakce vládní strany Jednotné Rusko Sergej Něverov zdůraznil, že nového předsedu vlády je nezbytné schválit co nejrychleji. „Všechny úkoly, které označil prezident ve svém dnešním poselství, vyžadují co nejrychlejší řešení. Zejména jsou nezbytné úpravy ve federálním rozpočtu na nynější rok pro zahájení výplat sociálních dávek určených pro podporu rodin. Lidé na to čekají,“ řekl Něverov.

Michail Mišustin

Mišustin se narodil se 3. března 1966 v Moskvě. V roce 1989 absolvoval obor systémové inženýrství na Moskevské státní technologické univerzitě, v roce 1992 získal na téže škole doktorát z ekonomie. Po studiu pracoval jako ředitel testovací laboratoře a v letech 1995 až 1996 stál v čele neziskové organizace Mezinárodní počítačový klub. Do státní správy vstoupil v srpnu 1998 a začal pracovat na úřadu Federální daňové služby.

Od března 1999 působil v několika pozicích na ministerstvu hospodářského rozvoje Ruské federace, od ledna 2007 do března 2008 vedl Federální agenturu pro správu zvláštních hospodářských zón. Krátce také působil jako ředitel investiční společnosti UFG Asset Managment, jedné z největších investičních společností působících v Rusku.

V únoru 2009 si Mišustina prezident Vladimir Putin vybral do svého osobního týmu poradců. Ředitelem ruské Federální daňové služby se stal 6. dubna 2010. Je autorem tří knih na téma správy daní, publikoval víc jak 40 odborných článků. V roce 2015 se umístil a 54. místě žebříčku nejlépe vydělávajících ruských státních úředníků podle časopisu Forbes. Je ženatý a má tři syny. Rád sportuje, hraje aktivně hokej, je členem dozorčí rady moskevského hokejového týmu CSKA Moskva.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme