Omezení práv a svobody slova. OBSE zaznamenala při volbách v Rusku porušení pravidel

Ruský prezident Vladimír Putin v telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem znovu odmítl obvinění z účasti na otrávení bývalého agenta Sergeje Skripala. Podle Putina neexistují žádné důkazy o tzv. ruské stopě. Macron Putinovi blahopřál ke znovuzvolení ve včerejších volbách. Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zaznamenali několik zásadních porušení pravidel svobodných voleb.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

Zvláštní koordinátor Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Georg Link vyjmenoval hlavní nedostatky ruských voleb a předvolební kampaně: omezení základního práva na shromažďování, sdružování a svobodu slova.

Dále jmenoval také omezení při registraci kandidátů a vliv státních nebo se státem spojených médií, které poskytovaly kandidátu Putinovi mnohem více prostoru než jiným. To podle OBSE vedlo k zúžení pole svobodné politické soutěže.

Volby bez konkurence

Volby bez skutečné konkurence, nejsou skutečnými volbami, a to jsme při těchto volbách, bohužel, viděli, prohlásil zvláštní koordinátor OBSE. Pochválil dobrou organizaci voleb a efektivní práci Ústřední volební komise.

Putin dalších šest let prezidentem. Poslechněte si speciál k povolebnímu dění v Rusku

Číst článek

Opozice v neděli upozornila na četné případy volebních nesrovnalostí a podvodů. Kromě vhazování několika volebních lístků jedním hlasujícím, které bylo v některých případech zachycené i na videu a zveřejněno na internetu, poukázali kritici také na to, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí.

Politik a státník Vladimir Putin stojí v čele Ruska už osmnáct let. Čtyři roky byl premiérem, čtrnáct let je prezidentem. V neděli byl opět zvolem prezidentem, v čele státu bude do roku 2024. Poslechněte si speciál Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus k povolebnímu dění v Rusku.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme