Putin se vrací do čela Ruska, slavnostní inauguraci zastínily demonstrace

Po čtyřech letech v roli ruského premiéra se Vladimir Putin oficiálně vrací do Kremlu. Staronový prezident složil svůj slib, slavnostní inauguraci ale zastiňuje násilný konec nedělní protestní demonstrace. Pochod Putinových odpůrců, kteří poukazují na volební machinace, skončil zásahem policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin během slavnostní inaugurace přísahá na ruskou ústavu | Zdroj: ČTK

Centrum Moskvy a Kreml jsou v obležení speciálních zásahových jednotek. Část demonstrantů pobouřená podvečerním zásahem policie je podle svého tvrzení i přesto odhodlaná poklidně znovu protestovat na Manéžním náměstí nedaleko Kremlu.

Během nedělního policejního zásahu bylo zraněno na 50 demonstrantů, pomoc lékařů vyhledalo i 30 těžkooděnců. Stovky lidí policie zadržela.

Podle zpravodajky Českého rozhlasu v Moskvě Lenky Kabrhelové se ale údaje o zadržených rozcházejí. Policie tvrdí, že zadržela přes 400 lidí, aktivisté napočítali zadržených až 600.

Aktivisté poukazují na to, že se prý policie v mnoha případech během zadržení nedržela zákona, používala nepřiměřenou sílu a některým zadrženým pak odmítla kontakt s právníkem.

Protiputinovská demonstrace si v Moskvě vyžádala desítky zraněných

Číst článek

Na protest proti postupu policie několik hostů odřeklo účast na slavnostní inauguraci. Na tu jsou pozvány více 3000 lidí z Ruska i zahraničí.

„Napětí je tu patrné, v Moskvě prezidenta rozhodně nebudou čekat špalíry plesajících obyvatel. Což je dáno ale také tím, že centrum je obleženo příslušníky speciálních jednotek. Mnozí lidé se ale i přesto aktivizují a scházejí se u stěn Kremlu,“ přiblížila zpravodajka.

Vůbec poprvé vysílají slavnostní přísahu všechny federální ruské televizní kanály.

Lenka Kabrhelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme