Putin se vrátil do Kremlu, policie mezitím pokračuje v zatýkání jeho oponentů

Vladimir Putin se potřetí ujal prezidentské funkce. V Kremlu složil slavnostní přísahu, slíbil rozvíjet demokracii a chránit lidská práva. Policie mezitím v centru Moskvy zadržela desítky Putinových oponentů, kteří poukazují na volební machinace a protestují proti jeho návratu do čela země. Stovky lidí strávily noc na policejních vyšetřovnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin se potřetí ujal prezidentské funkce | Zdroj: Reuters

Vladimir Putin po čtyřech letech vystřídal v prezidentské funkci Dmitrije Medvěděva, kterého podle očekávání navrhl na nového premiéra. Putin ale zůstane v čele státu šest let, jak to určuje nová ústava.

Po složení slavnostní přísahy v historických sálech Kremlu v krátkém projevu prohlásil, že příští roky budou klíčové pro další rozvoj země.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimir Putin se potřetí stal ruským prezidentem, v Moskvě mezitím pokračuje zatýkání jeho oponentů. Další podrobnosti od zpravodajky ČRo v Rusku Lenky Kabrlehové.

„Udělám vše, abych naplnil naděje milionů našich občanů. Smysl mého života a moje povinnost je sloužit své vlasti a našemu lidu,“ řekl Putin v krátkém projevu. Veřejnosti slíbil, že bude rozvíjet demokracii, chránit lidská práva a posilovat podíl občanů na správě země.

Slavnostní ceremonii přihlížely tři tisíce hostů z Ruska i zahraničí. Za zdmi Kremlu i ve státní televizi během přímého přenosu přitom nepadlo ani slovo o stovkách zadržených a desítkách zraněných po včerejším násilném rozehnání povolené opoziční demonstrace.

V centru Moskvy mezitím zásahové jednotky znovu zadržely nejméně 130 lidí. Lidé i v den inaugurace totiž protestují proti návratu Vladimira Putina do čela země a žádají vypsání nových prezidentských i parlamentních voleb a zavedení politických reforem. Mnozí byli zadrženi třeba jen za to, že měli připevněnou bílou stužku – symbol protestu.

Pořádková policie zadržuje příznivce opozice během protestu v Moskvě | Foto: Reuters

Své vlastní akce na podporu prezidenta organizují i Putinovi příznivci. Po centru Moskvy chodí například prokremelští mládežníci. Nosí trikoloru v národních barvách a červená srdce, na kterých je napsáno: Putin všechny miluje.

59letý Vladimir Putin je u moci už 12 let. Na rozdíl od dřívějška už ho však Rusové neberou jako nezpochybnitelného vůdce. Jeho kritikové varují, že všechny řeči o stabilitě jsou fikcí. Upozorňují, že Rusko stíhá problém za problémem.

Jak dodává moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová, politická mašinerie vytvořená Vladimirem Putinem má zjevně vážné trhliny. Ekonomický růst se zpomaluje, korupce bují ve všech sférách života a nedaří se mírnit ani násilí na severním Kavkaze.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme