Putin se poprvé od invaze setkal se Si Ťin-pchingem. Poděkoval mu za ‚vyrovnaný' postoj k Ukrajině

Rusko si velmi cení vyrovnaného postoje, který Peking zaujal vůči „krizi na Ukrajině“, řekl ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi. Rusko-čínská spolupráce podle Putina hraje klíčovou roli při zajišťování stability. Politici se sešli na okraj dvoudenního summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Uzbekistánu.

Samarkand Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching na schůzce v Uzbekistánu

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching | Foto: Alexandr Demyanchuk | Zdroj: Reuters

Moskva podle Putina podporuje politiku jedné Číny a odmítá provokace Spojených států v Tchajwanském průlivu.

Další čínská vojenská aktivita u Tchaj-wanu. Čtyři letouny překročily střední linii průlivu

Číst článek

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii, vzrostlo po srpnových návštěvách amerických zákonodárců včetně předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.

Velmi si ceníme vyrovnané pozice, kterou naši čínští přátelé zaujali vůči ukrajinské krizi. Chápeme i vaše otázky a obavy. Na dnešním setkání samozřejmě naši pozici vysvětlíme, řekl podle agentury Reuters Putin.

OVĚŘOVNA: Umožňuje Charta OSN ruský vpád na Ukrajinu? Nelze jí invazi obhájit, shodují se odborníci

Číst článek

Čína se ve veřejných prohlášeních k ruské invazi na Ukrajinu staví spíše na ruskou stranu, ačkoliv k přímé vojenské či finanční podpoře zatím nesáhla.

Putin podle TASS dále uvedl, že Rusko a Čína se společně zasazují o vytvoření spravedlivého světového řádu založeného na mezinárodním právu, a nikoliv na pravidlech, která někdo vymyslel a snaží se je vnutit ostatním.

Pokusy o vytvoření unipolárního světa nabyly v poslední době naprosto ošklivé podoby, řekl podle agentury TASS ruský prezident se zjevným odkazem na politiku Spojených států.

Ruská a čínská armáda provádějí společné hlídky v Tichém oceánu. Cílem je posílení námořní spolupráce

Číst článek

Za vzor mezinárodní spolupráce označil Putin zahraničněpolitický tandem Moskvy a Pekingu, který podle něj sehrává klíčovou roli při zajišťování globální a regionální stability.

Si a Putin se ve čtvrtek setkali poprvé tváří v tvář od začátku únorové ruské invaze na Ukrajinu, uvádí Reuters. Ruský prezident v této souvislosti řekl, že od té doby se toho hodně událo, neměnnou věcí však zůstává přátelství mezi Čínou a Ruskem.

Pro čínského prezidenta je summit v Samarkandu, druhém největším městě Uzbekistánu, první zahraniční cestou od začátku pandemie covidu-19.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme