Putin přicestoval na anektovaný Krym. Rusko si připomíná devět let od připojení poloostrova

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu přicestoval na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Agentura Interfax dala Putinovu návštěvu poloostrova do souvislosti s devátým výročím této události. Šéf Kremlu se na Krym vydal den poté, co na něj haagský Mezinárodní trestní soud vydal kvůli dění na Ukrajině zatykač.

Sledovali jsme online Krym (Aktualizováno: 17:02 18. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin na návštěvě anektovaného Krymu v doprovodu sevastopolského gubernátora Michaila Razvožajeva

Ruský prezident Vladimir Putin na návštěvě anektovaného Krymu v doprovodu sevastopolského gubernátora Michaila Razvožajeva | Zdroj: Profimedia

Na Krymu se s Putinem setkal gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev a připojil se k němu také metropolita Tichon. Ten má k šéfovi Kremlu blízko už od jeho nástupu k moci na počátku tisíciletí a podle médií je jeho zpovědníkem.

Vydání zatykače na Putina je oprávněné, řekl Biden. Ruský prezident podle něj spáchal válečné zločiny

Číst článek

V krymské metropoli Sevastopolu si Putin prohlédl nově otevřenou školu umění a dětské volnočasové centrum. Skutečnost, že se ukázal právě na těchto místech, lze vnímat jako snahu odpovědět na krok Mezinárodního trestního soudu, podotkla agentura AP.

Podle Mezinárodního trestního soudu totiž Putin nese osobní zodpovědnost za unášení dětí z Ukrajiny během ruské invaze.

Na videu, které zveřejnila ruská média, je vidět, jak Putin kráčí po boku Razvožajeva kolem historické budovy. Několik kroků za prezidentem jde metropolita Tichon a skupinu doplňuje několik mužů v černém.

Údajně neplánovaná

Podle Razvožajeva dorazil Putin do Sevastopolu letadlem z Moskvy. Po městě se pak pohyboval autem, které, jak podtrhl Razvožajev na sociálních sítích, prezident sám řídil. Sevastopolský gubernátor také tvrdí, že prezidentova návštěva nebyla dopředu naplánovaná.

Putin se k zatykači zatím veřejně nevyjádřil. Jeho mluvčí jej označil za „neplatný“ a uvedl, že Rusko považuje samotné otázky vznesené Mezinárodním trestním soudem za „pobuřující a nepřijatelné“.

Rusko se zmocnilo Krymu v roce 2014, osm let před zahájením své plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Ukrajina tvrdí, že bude bojovat za vyhnání Ruska z Krymu a všech dalších území, která Rusko v rok trvající válce obsadilo.

mfk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme