Putin upevňuje svou moc

Vladimir Putin navrhuje posílení kontroly Kremlu nad politikou. Dalekosáhlé iniciativy ruský prezident obhajuje potřebou účinněji bojovat proti terorismu po beslanské tragédii a dalších nedávných útocích. Doporučil například změnu systému voleb do Státní dumy tak, aby její poslanci byli voleni výlučně poměrným systémem z kandidátek politických stran. To by odstranilo individuální soutěžení a ještě více by to posílilo politický vliv prokremelské frakce a jejích spojenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Putin v nemocnici v Beslanu | Zdroj: ČTK

Prezident Vladimír Putin upevňuje svou moc v Rusku a bere na sebe další pravomoci. Na dnešním rozšířeném zasedání vlády, kterého se zúčastnili také představitelé všech regionů Ruska, oznámil Putin řadu překvapivých změn ve státní moci. Ty jsou podle něj výsledkem posledních teroristických útoků v zemi.

Nejdůležitější novinkou je změna výběru gubernátorů. Prozatím vzešli vždy z voleb, Putin ale prohlásil, že vybírat je bude on sám, což podle mnohých povede ke snížení politického pluralismu v Rusku. Putin také chce do budoucna změnit volební systém do parlamentu. Zaveden bude poměrný, a zodpovědnost tak převezmou pouze politické strany.

Putin také přikázal uzavřít všechny extremistické oganizace, které jsou podle něj semeništěm terorismu, a zvláštní důraz věnoval severnímu Kavkazu. Ten je podle něj strategickým regionem Ruska, kde se v poslední době posiluje pozice teroristů. Proto byla zavedena zvláštní komise přímo pro Severní Kavkaz. Kromě otázek bezpečnosti bude také například řešit vzdělávání v této oblasti.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme