Putin varoval Netanjahua před kroky, které by zhoršily situaci v Sýrii

O zajištění bezpečnosti a stability v Sýrii jednal v letovisku Soči ruský prezident Vladimir Putin s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Šéf izraelské vlády prohlásil, že se chce s Putinem zamyslet nad tím, jak zvýšit bezpečnost v neklidném a výbušném regionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem | Zdroj: ČTK

Podle komentátora ČRo Jana Fingerlanda jde Izraelcům zejména o to, aby stabilizovali situaci ve svém bezprostředním okolí a aby zabránili šíření velmi výkonných zbraní.

„To asi bylo hlavním tématem mezi Putinem a Netanjahuem v Soči. Šlo zejména o raketový obranný systém S-300, které Rusko Sýrii dlouho slibovalo. Nikdy jí to definitivně neprodalo, ale vždy to bylo ve hře. Pro Sýrii by to znamenalo obrovské posílení pozice vůči Izraeli.“

Ruské rakety mají dosah 200 kilometrů a jsou schopné zasáhnout několik cílů zároveň. Pokud by je syrská armáda dostala, zvýšilo by to výrazně její obranyschopnost a zkomplikovalo možnost jakékoli případné intervence ze vzduchu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání Putin-Netanjahu a další vývoj kolem Sýrie rozebral na Českém rozhlasu Plus komentátor ČRo Jan Fingerland

Izrael se rovněž obává, že by rakety mohly padnout do rukou libanonského Hizballáhu, který je v oblasti klíčovým syrským spojencem.

„Nicméně ruská strana nyní opakovaně prohlásila, že tento obchod, to znamená prodej raket S-300, uskutečnit nehodlá,“ poznamenal komentátor ČRo.

Putin dnes Netanjahua varoval před kroky, které by situaci v Sýrii ještě zhoršily. "V této klíčové chvíli je velice důležité vyvarovat se veškerého jednání, které by mohlo destabilizovat situaci," prohlásil ruský prezident bez dalších podrobností po schůzce se svým izraelským hostem.

Už včera o syrském konfliktu jednal také americký prezident Barack Obama s britským premiérem Davidem Cameronem. Obama uvedl, že se dál prověřují zprávy o údajném použití chemických zbraní v Sýrii a že výsledek tohoto šetření ukáže, co je třeba dále dělat. Zatím ale věří v diplomatické řešení.

„Pokud bychom mohli zprostředkovat politickou transformaci země, která by vedla bez krveprolití k odchodu Asada ze země, a současně umožnila žít všem etnikům a náboženským skupinám v jedné zemi, bylo by to vítězství nejen pro nás, ale pro všechny strany.“

„Neslibuji, že tahle cesta bude úspěšná, ale my ji neopustíme. Máme před sebou spoustu překážek, a to i když se do procesu zapojí Rusko. Jsou tu Írán a Hizballáh, kteří jsou stále ve hře,“ upozornil Obama.

Řešení pro Sýrii bude ještě tento měsíc hledat velká mezinárodní konference svolaná do Ženevy.

mta, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme