Putin varoval Ukrajinu: Bylo by bolestné, kdyby šla v Saakašviliho stopách

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek varoval Ukrajinu, aby nešla ve stopách gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho, za jehož vlády Gruzie po válce s Ruskem ztratila značnou část svého území. Ruská odveta za gruzínskou ofenzivu proti vzpurné Jižní Osetii v roce 2008 vedla k ruskému uznání „nezávislosti“ Jižní Osetie a rovněž Abcházie, obě provincie jsou od té doby faktickým protektorátem Moskvy.

Soči (Rusko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin během Valdajského diskusního fóra v jihoruském Soči | Zdroj: Reuters

Ukrajinské vedení provádí protistátní politiku, řekl ruský prezident při debatě Valdajského diskusního fóra v jihoruském Soči.

„Takovou politiku svého času prováděl Saakašvili v Gruzii, když zaútočil na Jižní Osetii. V důsledku této zločinné akce Gruzie ztratila značnou část svého území,“ poznamenal Putin. „Bylo by velmi bolestné, kdyby šla nynější ukrajinská státní moc v jeho stopách.“

Rusko obvinilo Ukrajinu ze spolupráce s Islámským státem. ‚Verbuje členy pro likvidaci povstalců,‘ tvrdí

Číst článek

Ruský vůdce zřejmě reagoval na zprávy, které se před týdnem objevily v ukrajinském i ruském tisku. Ukrajinská armáda se podle nich nedaleko města Volnovacha zmocnila vsi ležící v nárazníkovém pásmu oddělujícím vzbouřence od ukrajinských vojáků. Armáda v tomto úseku posunula frontu východně o necelé dva kilometry.

Ruský parlament ve čtvrtek vydal prohlášení, v němž hrozí Ukrajině „odpovědí s katastrofálními důsledky“.

'Teroristické útoky'

Šéf Kremlu rovněž nepřímo obvinil Kyjev z odpovědnosti za smrt někdejšího vůdce doněckých vzbouřenců Alexandra Zacharčenka, zabitého při srpnovém atentátu. „Teroristické útoky, zabíjení lidí rukama ukrajinských tajných agentů, to je ten nejhorší způsob, jak s těmito regiony navázat vztah,“ řekl Putin.

Zacharčenkova smrt vyvolala mnoho spekulací o motivech a iniciátorech útoku.

Ruská média viní jednoznačně Kyjev, zatímco ukrajinské vedení považuje atentát za výsledek boje o moc, který mezi sebou vedou frakce povstalců. Hovoří se také o snaze Moskvy zbavit se na Donbasu nepohodlných politiků.

Šéf doněckých separatistů Zacharčenko zemřel při výbuchu v restauraci. Moskva obvinila Kyjev

Číst článek

Agentura TASS před týdnem oznámila, že proruští separatisté z „lidové republiky“ v ukrajinské Doněcké oblasti dostali od Ruska nové bezpečnostní záruky. Jakým způsobem bude Moskva bezpečnost separatistů na východě Ukrajiny garantovat, zpráva neuváděla.

Putin počítá s tím, že s Kyjevem se Moskvě podaří navázat lepší styky po volbách, které Ukrajinu příští rok čekají. „Musíme počkat, a rozhodně počítám s tím, že se nám podaří s novým vedením vybudovat nějaké vztahy. Jsme k tomu připraveni, chceme to,“ konstatoval prezident na Valdajském fóru.

Příští rok v březnu budou na Ukrajině prezidentské volby, nový parlament si Ukrajinci zvolí téhož roku v říjnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme