Putin po pěti letech vetoval zákon. Šlo o zpřísnění ustanovení o odpovědnosti novinářů za citování

Ruský prezident Vladimir Putin vetoval návrh přísnějšího zákona o odpovědnosti novinářů za citování nepravdivých zpráv, které původně publikovala jiná média. Šéf Kremlu zamítl pozměňovací návrh a poslal ho poslancům zpět k novému projednání, uvedl v pátek server RBK.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naposledy šéf Kremlu nepodepsal v roce 2016 zákon o jednotném systému registrace studentů poté, co ho kritizovaly mateřské organizace. | Zdroj: Reuters

Mluvčí Kremlu později sdělil, že Putin má otázky k některým částem zákona, neprozradil však, co přesně mu vadí, podotkl list Kommersant. Ruská média upozorňují, že hlava státu uplatnila právo veta při podepisování zákonů poprvé za pět let.

Ruští poslanci schválili zákaz přirovnávání SSSR k nacistickému Německu. Trestem bude až 15 dní vězení

Číst článek

V současné době v Rusku platí zákon, podle nějž redakce, šéfredaktor a novinář nezodpovídají za publikaci nepravdivých, nezákonných nebo pomlouvačných informací, pokud jde o doslovnou reprodukci zpráv a materiálů jiných hromadných sdělovacích prostředků, které mohou být identifikovány a za porušení zákona stíhány, píše RBK.

Zpřísnění zákona

Novela navrhovala zpřísnění zákona tak, aby novináři nezodpovídali za citaci nepravdivých zpráv v případě, že bude možné určit a potrestat také šéfredaktora média, které zprávu původně rozšířilo, přiblížila na svém webu ruská služba BBC.

V opačném případě by podle něj měla nést odpovědnost redakce, která nepřesné informace převzala a citovala.

Jeden z autorů návrhu zákona, poslanec vládní strany Jednotné Rusko Sergej Bojarskij, podle serveru Meduza k navrhovaným změnám uvedl, že mají zabránit novinářům citovat neexistující média.

Americký analytik o summitu Biden-Putin: Je důležité stanovit si meze, platí to ve vztazích mezi lidmi i státy

Číst článek

„Pokud nejde ustanovit šéfredaktora média, tak to není hromadný sdělovací prostředek, ale výmysl těch, kteří chtějí něco vytvořit a schovat se za citace,“ nechal se slyšet Bojarskij.

Schválení zákona

Státní duma návrh zákona schválila ve třetím čtení v květnu a na začátku června ji následovala horní komora parlamentu. Kremelský mluvčí v pátek podle serveru Kommersant uvedl, že zákon bude dokončen letos na podzim.

Vladimir Putin za posledních deset let vetoval tři zákony, podotkla agentura TASS. Naposledy šéf Kremlu nepodepsal v roce 2016 zákon o jednotném systému registrace studentů poté, co ho kritizovaly mateřské organizace, přiblížil Kommersant.

O čtyři roky dříve prezident vetoval návrh zákona, který se týkal technologického centra Skolkovo, dodal list.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme