Ruská novinářka oznámila kandidaturu na prezidentku. Musela pak vypovídat na prokuratuře

Ruskou regionální novinářku Jekatěrinu Duncovovou, která minulý týden ohlásila záměr kandidovat v ruských prezidentských volbách, vyslýchali vyšetřovatelé z ruské prokuratury a ptali se jí na její kandidaturu a vztah k ruským aktivitám na Ukrajině. Duncovová, která do svého oznámení nebyla příliš známá, to popsala nezávislému ruskému portálu Agentstvo. Na svém předvolebním webu vyzývá k ukončení bojů na Ukrajině.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie. Ilustrační foto.

Ruská prokuratura vyslýchala Duncovovu ohledně její kandidatury a ruských aktivitách na Ukrajině | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Duncovová na svém předvolebním portálu o sobě uvádí, že jí je 40 let, žije ve městě Ržev západně od Moskvy a v minulosti byla městskou zastupitelkou.

Podle informací na sociální síti VKontaktě od roku 2003 pracuje v místních médiích. Soudě podle příspěvků na téže sociální síti v minulosti aktivně podporovala místního nejvlivnějšího člena vládnoucí prokremelské strany Jednotné Rusko Romana Krylova, podotkl portál Agentstvo.

V roce 2020 kromě toho vyzývala k podpoře změn ruské ústavy. Díky těmto odhlasovaným úpravám může zůstat Putin prezidentem až do roku 2036.

Kdo by mohl být ‚nový Putin‘? Kandidát kompromisů, kterého se nikdo nebude bát, odhaduje Galeotti

Číst článek

Na svém předvolebním portálu přitom Duncovová kritizuje, že Putin má v Rusku prakticky neomezené pravomoce. „Místní samospráva je prakticky zlikvidovaná a v obrovském státě o všem rozhoduje jeden člověk,“ píše se na jejím webu.

Putin svoji kandidaturu ve volbách ještě oficiálně neoznámil. Záměr kandidovat v ruských prezidentských volbách v minulých dnech naproti tomu ohlásil bývalý velitel proruských separatistů na ukrajinském Donbasu Igor Girkin, kterého loni nizozemský soud v nepřítomnosti odsoudil na doživotí kvůli podílu na vraždě 298 lidí na palubě malajsijského letadla sestřeleného v létě 2014 nad východní Ukrajinou.

Předvolební kampaň zahájil také bývalý moskevský zastupitel Boris Naděždin, který hodlá kandidovat za středopravicovou Občanskou iniciativu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme