Putin vyzývá Poláky, aby nehleděli do minulosti

Ruský premiér Vladimir Putin se den před svou návštěvou Polska obrátil na tamní obyvatele novinovým článkem. V textu otištěném v listu Gazeta Wyborcza vyzvývá Poláky, aby ve vztazích s Ruskem nehleděli do minulosti. Právě rozdílný pohled na historii vyvolává mezi Moskvou a Varšavou dlouhodobě napětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladiimír Putin | Foto: Jiří Hošek

Vladimir Putin, který míří do Polska na připomínkové akce k 70. výročí začátku 2. světové války, ve svém textu apeluje na čtenáře, aby problematické kapitoly ve vztazích mezi Varšavou a Moskvou ponechali minulosti.

Většina obyvatel Polska by ale podle průzkumů přivítala, kdyby se ruský premiér během své návštěvy omluvil za podíl Moskvy na rozdělení Polska v roce 1939 a vraždy důstojníků polské armády sovětskou NKVD v Katyňském lese.

Takový krok se ale podle ruských analytiků s největší pravděpodobností nedá očekávat. Prezident Dmitrij Medvědev se mezitím znovu ohradil vůči rezoluci Parlamentního shromáždění Rady Evropy, která už dříve vyzvala k zavržení všech totalitních režimů - nacismu i stalinismu.

Rezoluce OBSE je prý urážka bojovníků rudé armády

Podle mluvčího ruského ministerstva zahraničí dokument přijatý OBSE manipuluje historií, a to údajně ve snaze dosáhnout politických cílů. Už dříve se ostře ohradily také obě komory ruského parlamentu, podle nichž jde o protiruskou provokaci a urážku všech, kteří na straně rudé armády v době druhé světové války položili život v boji proti fašismu.

Rezoluce, přijatá na popud Litvy a Slovinska konstatuje, že evropské země ve 20. století čelily dvěma totalitním režimům, nacismu a stalinismu, které provázela genocida a zločiny proti lidskosti.

Pro mnoho Rusů zůstává Stalin kvůli své roli při porážce nacistického Německa stále národním hrdinou, i přes obvinění z podílu na smrti desítek miliónů lidí.

Přečtěte si také:
Rusko odmítá rezoluci Parlamentního shromáždění OBSE

Lenka Kabrhelová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme