Putin vyzývá Spojené státy k zastavení plánů na vybudování protiraketové obrany

Ruský premiér Vladimir Putin vyzval Washington ke zlepšení vztahů s Moskvou. Podle šéfa ruské vlády by tomu mohlo pomoci, pokud Spojené státy americké upustí od plánů vybudovat v Evropě protiraketovou obranu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladiimír Putin | Foto: Jiří Hošek

Putin to prohlásil jen několik dní před očekávanou návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Moskvě, během níž by se obě strany měly dotknout řešení řady sporných otázek.

Rusko je podle Putina připravené spolupracovat na nápravě pochroumaných vztahů se Spojenými státy americkými. Ty se podle jeho názoru mohou pohnout rychle kupředu, pokud Washington upustí od plánů na vybudování základen protiraketového deštníku v Evropě a také změní přístup k rozšiřování vojenské spolupráce s dalšími zeměmi.

Očekává se, že obě témata budou během nadcházejícího americko-ruského summitu na pořadu jednání Baracka Obamy jak s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem, tak i premiérem Vladimirem Putinem.

Obě strany tvrdí, že od návštěvy očekávají především obnovení důvěry, které zasadil ránu loňský postup Ruska v konfliktu s Gruzií.

O vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem v předvečer cesty amerického prezidenta Baracka Obamy do Moskvy mluvil v podvečerním Radiofóru historik Igor Lukeš z Bostonské univerzity. Záznam rozhovoru najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Rusko je připraveno zlepšit vztahy se Spojenými státy
USA možná budou dopravovat vojenské transporty do Afghánistánu přes Rusko
Zahraniční tisk o průběhu jednání USA a Ruska v Ženevě
Diplomaté: Škrty v americkém rozpočtu neohrožují výstavbu radaru v Česku
Barack Obama varoval v Praze před jadernými zbraněmi, USA je omezí

Lenka Kabrhelová, Lukáš Vincourek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme