Putin z Trumpa udělal bezděčného agenta Ruska, napsal bývalý ředitel CIA

Za hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států označil v pátek bývalý ředitel CIA, tedy Ústřední zpravodajské služby, Michael Morell republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Realitní magnát je „bezděčným agentem" Ruska, napsal Morell v příspěvku otištěném v listu The New York Times. Na úřad hlavy státu v něm podpořil demokratku Hillary Clintonovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump na volebním shromáždění v Ashburnu v americké Virginii | Foto: Reuters

Trump je nejen zcela nekvalifikovaný pro výkon úřadu prezidenta Spojených států, ale byl by i nebezpečným vrchním velitelem, napsal Morell. Miliardář podle něj zastává pozice, které vyhovují ruským, nikoli americkým zájmům.

Putin využil svých schopností z doby, kdy byl sám tajným agentem a odhalil Trumpovy slabosti, aby ho získal na svou stranu, tvrdí Morell. „V branži tajných služeb bychom řekli, že pan Putin pana Trumpa naverboval jako bezděčného agenta Ruské federace," uvedl někdejší šéf CIA.

‚Clintonová je připravená a přemýšlivá'

Ve svém příspěvku rovněž podpořil Trumpovu soupeřku z demokratického tábora Hillary Clintonovou. Udělá prý vše, co může, aby se stala prezidentkou USA.

„Čtyři roky jsem s paní Clintonovou spolupracoval, když byla ministryní zahraničí. Během kriticky důležitých zasedání byla připravená, orientovaná na detail, přemýšlivá, zvídavá a ochotná změnit svůj názor, pokud ji argumenty přesvědčí," dodal.

Sedmapadesátiletý Morell pracoval pro CIA 33 let. Od roku 2010 do roku 2013 byl zástupcem ředitele, dvakrát byl dočasným šéfem tajné služby. Podle svých slov není členem žádné strany a v minulosti volil demokratické i republikánské kandidáty na prezidenta USA.

Proti kandidátovi Republikánské strany se v pátek, poprvé po 128 letech, postavil Republikánský klub na Harvardské univerzitě.

„Jeho výroky odporují zásadně našim hodnotám, nejen jako republikánů, ale i jako Američanů," napsali studenti prestižní americké univerzity na facebooku. „Donald Trump ohrožuje budoucnost Spojených států," dodali.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme