Putin začal v Egyptě jednat se Sísím, řeč je o Blízkém východě nebo rozvoji vztahů
Egypt a Rusko chtějí ve vzájemném obchodu nahradit americký dolar národními měnami. Pro egyptský list al-Ahrám to potvrdil ruský prezident Vladimir Putin, který pokračuje v návštěvě Káhiry. Se svým protějškem Abd al-Fattáhem Sísím projedná mimo jiné řešení syrské občanské války, na které mají obě země podobný názor. Putinova návštěva Egypta odráží prohlubující se vztahy mezi oběma zeměmi.
Egyptská televize ukazuje návštěvu Vladimira Putina na zvláštním představení v káhirské opeře. Prezident Abd al-Fattáh Sísí ho tam doprovodil přímo z letiště. Samotná jednání obou prezidentů začnou dnes.
O tématech jednání ruského prezidetna Putina s egyptským prezidentem Sísím mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
V otázce syrské krize se shodují na nutnosti dohody opozice s Asadovým režimem. Jako původce dnešních problémů s Islámským státem označil Putin západní zásahy do arabských zemí.
Jednat by se mohlo i o velkém egyptském nákupu ruských zbraní v hodnotě 3,5 miliardy dolarů. Nákup zřejmě vázne na financích, protože hlavní sponzor Egypta Saudská Arábie by musela obchod nejspíše financovat. A vzhledem k tomu, že je to hlavní americký spojenec na Blízkém východě, tak se jí nemusí nákup ruských zbraní pozdávat.
Jsou tu ale reálnější projekty – náhrada amerického dolaru ve vzájemném obchodu Ruska s Egyptem národními měnami nebo zřízení ruské průmyslové zóny v Egyptě. Rusko na tom není teď ekonomicky nejlépe, takže je otázka, kdy k projektu dojde.
Rusko má u stoupenců prezidenta Sísího dobrou pověst. „Hlavně u starší generace Egypťanů. Současný prezident Sísí evokuje nacionalistického prezidenta Násira, kdy se měl Egypt relativně dobře. Tehdy byly vztahy se Sovětským svazem velice těsné," říká blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček a pokračuje:
Sověti mají lví podíl na industrializaci Egypta. A tím, že Rusko Sísího režim nekritizuje, tak v očích jeho stoupenců je skutečným přídělem, na rozdíl od Spojených států. U oponentů současného režimu je postoj k Rusku méně vřelý."
Pro egyptskou ekonomiku jsou také důležití ruští turisté. Turistika v Egyptě od roku 2011 neustále propadala a ruští turisté se stali nejpočetnější klientelou. A v době, kdy klesl rubl, přestali jezdit i ruští turisté. A právě přechod k národním měnám by cestování turistů do Egypta mohlo zlevnit.
Sísí navštívil Moskvu loni dvakrát, Putin byl v Káhiře naposledy před deseti lety za vlády Husního Mubáraka.