Putin žádá vyřešení ropného sporu mezi Ruskem a Běloruskem

Ruský premiér Vladimir Putin se vložil do ropného sporu mezi Ruskem a Běloruskem. Šéf ruské vlády na jednání se členy kabinetu nařídil, aby dohoda s Minskem byla uzavřena v co nejkratší možné době.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropná plošina | Foto: Gaffney Kroese Supply Corp.

Obě země se zatím nebyly schopné dohodnout na podmínkách transportu suroviny v novém roce. S nervozitou sledují vývoj především Polsko a Německo, které ropu odebírají právě přes Bělorusko.

V centru sporu Ruska a Běloruska je otázka celních poplatků. Na jejich výši se obě strany zatím nebyly schopné dohodnout. Minsk žádá po Moskvě zvýhodněný tarif i pro ropu, která se zpracovává k dalšímu vývozu do Evropy, to ale Rusko odmítá.

Podle ruského vicepremiéra Igora Sečina ruská strana předala Minsku další návrhy. Vyjednavači obou stran jsou údajně v nepřetržitém kontaktu. Ruští i běloruští představitelé zároveň odmítli zprávy, že by Rusko zastavilo dodávky ropy pro Bělorusko. Surovina podle nich normálně postupuje jak do běloruských rafinerií, tak i dále na západ k evropským spotřebitelům

Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme