Putin: Zadržení aktivisté Greenpeace nejsou piráti, ale porušili mezinárodní právo

Ruské úřady začaly s výslechy aktivistů hnutí Greenpeace. Minulý týden je zadrželi ruští pohraničníci při pokusu proniknout na ropnou plošinu Gazpromu v Pečorském moři. Původně je vyšetřovatelé chtěli obvinit z terorismu nebo pirátství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: ČTK/AP, Vladimir Voronin | Zdroj: ČTK

„Je zcela jasné, že to nejsou piráti. Formálně to ale můžeme označit jako pokus obsadit ropnou plošinu," prohlásil prezident Vladimir Putin na arktickém fóru v Salechardu.

„Naši pohraničníci přece v té chvíli nemohli vědět, o koho jde. Někdo se za Greenpeace mohl vydávat,“ dodal.

Události v Pečorském moři označil za porušení mezinárodních norem a ohrožení životů vojáků i těžařů. Putin také prohlásil, že je připraven spolupracovat se všemi ekologickými organizacemi, ovšem musí se to dle něj odehrávat civilizovaným způsobem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kolem zadržovaných aktivistů Greenpeace v Rusku shrnul v pořadu Stalo se dnes zpravodaj ČRo v Moskvě Martin Dorazín

Tři desítky aktivistů z ekologické organizace Greenpeace skončily ve vyšetřovací vazbě v několika ruských městech, kam je úřady převezly od Barentsova moře, kde je minulý týden i s lodí Greenpeace zajali pohraniční agenti.

Ekologové asi z 18 zemí tam chystali protest proti připravované těžbě ropy. Dva z nich - Švýcar a Finka - se pokusili vyšplhat na ropnou plošinu. Pokud to soud ohodnotí jako pirátství, mohli by dostat až 15 let vězení. Trest ale nejspíš tak přísný nebude, jak naznačují projevy prezidenta Putina.

Podle šéfa ruské pobočky Greenpeace Ivana Blokova byl protest zcela pokojný a pohraničníci přepadli plavidlo v mezinárodních vodách.

Hnutí Greenpeace si také oficiálně postěžovalo, že dosud nemá téměř žádné informace o zadržovaných aktivistech a že za nimi do vazby zatím nemohli přijít diplomaté ani advokáti. To by se mohlo stát zítra nebo pozítří.

Martin Dorazín, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme