Ukrajinské obilí, ofenziva v Sýrii nebo rozšíření NATO. Putin se v Teheránu setká s Erdoganem

Poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu se v úterý sejdou prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Lídři obou zemí spolu budou jednat v íránské metropoli Teheránu. Turecko se od začátku invaze snaží vystupovat jako prostředník mezi Moskvou a Kyjevem. Aktuálně vede rozhovory o vývozu zablokovaného ukrajinského obilí z černomořských přístavů.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev/Moskva/Teherán (Aktualizováno: 7:58 19. 7. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Jednání se koná v íránské metropoli Teheránu, protože Írán spolu s Ruskem a Tureckem od roku 2017 jednají v takzvaném astanském formátu o Sýrii coby zúčastněné strany konfliktu.

Rusko podle Britů posílilo své jednotky na Ukrajině členy Vagnerovy skupiny. Kreml to popírá

Číst článek

V posledních letech sice jednání v tomto formátu utichla, teď se ale znovu konají dokonce na nejvyšší úrovni, na úrovni prezidentů v souvislosti s hrozící novou ofenzivou Turecka na severu Sýrie.

Turecko stejně v případě předchozích ofenziv argumentuje bojem proti tamním kurdským silám. A stejně jako v případě předchozích tureckých ofenziv to se znepokojením sleduje Moskva i Teherán, které podporují v Sýrii režim Baššára Asada.

Nicméně kromě společné schůzky jsou na programu i dvoustranná jednání. A v případě toho rusko-tureckého bude jedním z hlavních témat i vývoz ukrajinského obilí.

Ukrajinské obilí

Turecko minulou středu po několika týdnech vyjednání s Ukrajinou, Ruskem a OSN oznámilo rámcovou dohodu o exportu ukrajinského obilí. Podle Ankary se podrobnosti ještě ladí. V Istanbulu má vzniknout jakési koordinační středisko a lodě budou společně kontrolované, na čemž trvalo Rusko, aby se tak prý na Ukrajinu nedostávaly i zbraně.

Za letadlo přes sto tisíc korun, za četu vojáků přes čtyřicet. Ruské úřady nabízí dobrovolníkům prémie

Číst článek

Ale řada detailů zůstává nejasná, počínaje tím, jak by Ukrajina měla odminovat své pobřeží, až po to, jestli se Rusko domohlo ústupků ohledně vývozu svého obilí a hnojiv.

Stěžovalo si totiž, že to komplikují západní sankce. Ty samy o sobě sice nijak vývozu obilí a hnojiv nebrání, ale podle Moskvy mají ruské lodě problém s tankováním a kotvením v přístavech nebo pojištěním.

Obilí bude zřejmě zásadním tématem i při jednání s íránským prezidentem Raísim, protože Írán je druhým největším odběratelem ruského obilí po Turecku. Formální dohoda o vývozu obilí z ukrajinských přístavů by mohla být podle tureckého ministra Hulusi Akara i generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese uzavřena tento týden. Ale rozhodně to není garantované.

Nepřátelům se nepovede vrhnout Rusko o desítky let zpět, prohlásil Putin

Číst článek

Navíc, dá se očekávat, že prezidenti Putin a Erdogan budou mluvit i o dalších záležitostech důležitých pro obě strany. Třeba o vstupu Finska a Švédska do NATO a jak se k tomu staví Turecko coby členský stát aliance.

Taky ruský Rosatom staví v Turecku jadernou elektrárnu v Akkuyu na pobřeží Středozemního moře. A v neposlední řadě, Turecko je klíčový odběratel ruského plynu, kterým tam proudí plynovodem TurkStream a z něj pak dál na Balkán až do Maďarska, takže bavit se zřejmě budou i o tomto.

Bezpilotní letouny

Bílý dům Rusko obvinil, že nadcházející jednání v Teheránu je údajně motivované i tím, že Kreml chce z Íránu získat bezpilotní letouny k použití na Ukrajině. To Moskva i Teherán vzápětí popřely.

Rusko podle Britů posílilo své jednotky na Ukrajině členy Vagnerovy skupiny. Kreml to popírá

Číst článek

Původně se poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan odvolával na informace od amerických tajných služeb o tom, že Írán by měl údajně ve zrychleném schématu předat Rusům několik stovek dronů včetně těch bojových.

Takových, jaké sám v posledních letech dodal jemenským povstalcům k útokům na objekty v Saúdské Arábii. A že Írán by k jejich použití měl Rusy údajně začít školit už tento měsíc.

Nicméně teď o víkendu zveřejnila stanice CNN i satelitní snímky, které mají dokazovat, že ruská delegace za poslední měsíc nejméně dvakrát navštívila letiště Kášán ležící jižně od Teheránu, aby si tam prohlédla íránské bojové drony. Konkrétně modely Šahíd-191 a 129.

Rusko i Írán to popřely. Obě země ale dlouhodobě prohlubují spolupráci. A jak teď avizoval přímo vlivný poradce Kremlu pro zahraniční politiku Jurij Ušakov, tak se chystají výhledově uzavřít i smlouvu o strategickém partnerství.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme