Putin zavítal na Krym, z antického města Chersonésos chce vytvořit ruskou Mekku

Ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medvěděv jsou na návštěvě poloostrova Krym. Státníci tam mimo jiné uctili památku obránců Sevastopolu za druhé světové války, navštívili školu a výstavu o tamním starověkém městě Chersonésos. Cestu ruských politiků na anektovaný poloostrov ale kritizuje Ukrajina.

Sevastopol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin na návštěvě chrámu v antickém městě Chersonésos na Krymu

Ruský prezident Vladimir Putin na návštěvě chrámu v antickém městě Chersonésos na Krymu | Zdroj: Reuters

Putin při návštěvě poloostrova označil anexi poloostrova z roku 2014 za historické zadostiučinění. A zaměřil se i na starověké město Chersonésos.

EU rozšířila sankce proti Rusku o další osoby a podniky. Potrestala je za dodávku turbín na Krym

Číst článek

„Z Chersonésu chceme vytvořit jakousi ruskou Mekku. Právě tady totiž začal vznikat ruský národ. Samozřejmě, že státní celky vznikaly i na jiných částech našeho stávajícího území, ale duchovně pocházíme právě odtud,“ řekl podle Radiožurnálu Putin.

Putin se svým prohlášením možná snaží povzbudit domácí turistiku. Cestovní ruch je totiž od anexe poloostrova v krizi. Kdysi to přitom byla oblíbená letní destinace pro spoustu Rusů i Ukrajinců.

Před anexí poloostrov ročně navštívilo zhruba šest milionů lidí. Vytvoření jakési „Mekky ruské civilizace", jak Putin Chersonés nazývá, by mohlo Rusy na Krymu k návštěvě města povzbudit.

Antické město Chersonésos na Krymu | Foto: Dmitry A. Mottl | Zdroj: Wikimedia Commons

A právě tato rétorika Ukrajině vadí. Kyjev stále považuje Krym za své území. Takže slova o tom, že je nějaká oblast na Krymu kolébkou ruského národa považuje za provokaci.

Kyjevská vláda už proto Moskvě zaslala protestní nótu, ve které píše: „Ukrajinská strana považuje tuto návštěvu i další takzvané návštěvy ruských představitelů trvale okupované Autonomní republiky Krym a města Sevastopolu za vážné porušení státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny."

Německá skupina Scooter se zúčastnila festivalu na Krymu. Ukrajina na ni podala žalobu

Číst článek

Putin navštěvuje Krym pravidelně zhruba jednou ročně. Loni tam byl dokonce dvakrát - v srpnu přijel po nepokojích v Simferopolu, v říjnu se pak v krymské Jaltě zúčastnil regionálního fóra Všeruské lidové fronty.

I tehdy se Ukrajina proti Putinově cestě ohradila. Šéf Kremlu totiž během svých návštěv nevzpomíná obhajovat anexi z roku 2014 a připomíná, že Krym byl, je a bude ruským územím. To Putin zopakoval už několikrát a, jak píše agentura TASS, nehodlá o tom dál debatovat.

To je přístup, který dlouhodobě neschvaluje nejen Ukrajina, ale například i Evropská unie, která kvůli anexi vůči Moskvě zavedla sankce. Začlenění Krymu do Ruské federace neuznává ani většina západní států.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme