Putin zřejmě zvítězí, my se ale nevzdáme, tvrdí jeho odpůrci

V Rusku vyšly do ulic i přes tuhé mrazy tisíce lidí. Příznivci i odpůrci ruské vlády demonstrovali v desítkách ruských měst od Dálného východu přes Sibiř až po evropskou část země. V Petrohradu se opozičního mítinku zúčastnilo na 10 tisíc lidí. Masové demonstrace zažila Moskva, kde se na konkurenčních shromážděních sešli stoupenci i oponenti premiéra Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod demonstrantů proti Putinovi | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

I přes mrazivé počasí tisíce Rusů znovu neváhaly vyjít do ulic protestovat proti vládě premiéra Putina.

Vyzbrojena kožichy, teplým lyžařským oblečením a tradičními ruskými válenkami se kreativní ruská střední třída neváhala postavit mrazu a dát najevo svoji nespokojenost.

Pochodu ruské opozice a následného mítinku „Za poctivé volby“ se podle organizátorů zúčastnilo na 120 tisíc lidí. Úřady uvádějí cifru zhruba čtyřikrát menší. Ti, kteří došli na Bolotné náměstí nedaleko Kremlu jsou si ale jistí. Lidí, kteří jsou veřejně ochotni žádat svobodu volby a férové zacházení ze strany vlády podle nich přibývá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z demonstrace proti ruskému premiérovi Putinovi připravila pro Víkendový Odpolední Radiožurnál zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

„Přišla jsem, protože se mi nelíbí život v zemi, kde vládu nezajímá názor vlastních obyvatel,“ říká 32letá Olga Koršakovová. I ona prý patří k té části ruských obyvatel, kteří se až donedávna politice spíš vyhýbali. Do ulic ji přivedly výsledky prosincových parlamentních voleb, které podle kritiků provázely masové podvody a manipulace.

“Věřím tomu, že se věci změní, i když nám vláda zatím nepřeje sluchu. Když vidím, kolik lidí procitlo z letargie, přestalo se bát, najednou chápeme, že to je věc, která se nás týká. Tohle všechno ve mně vzbuzuje naději,“ dodává divadelní kritička Olga.

Nové volby, rezignace šéfa volební komise Vladimira Čurova, propuštění z vězení všech, kteří jsou označováni za politické vězně. Ale především politické reformy a liberalizace volebního zákona tak, aby v zemi zavládla skutečná politická konkurence. Tak zní hlavní požadavky protestujících ruských obyvatel. Vláda ale drtivou většinu z nich ignoruje.

„Vládní establishment zatím vyčkává, doufá, že lidé přestanou být aktivní. To se ale plete. Podívejte se, kolik nás tu je. Neustoupíme, budeme dál demonstrovat a vláda bude buď muset naše požadavky splnit, nebo rezignovat,“ říká jeden z opozičních lídrů Sergej Udalcov, který stojí v čele levicového hnutí Levá fronta.

Demonstrace na Bolotném náměstí v Moskvě | Foto: Lenka Kabrhelová

Zatímco ve stejnou chvíli v jiné části Moskvy desetitisíce lidí během takzvaného „anti-oranžového“ protestu vyjadřovaly podporu premiéru Putinovi a oceňovaly jeho dvanáctileté působení v čele země, na Bolotném náměstí jsou si mnozí jisti, že změny dřív nebo později budou muset přijít.

Stejně jako 30letý Dmitrij Kasjanov i mnozí další účastníci protestu, ozdobení bílými stužkami a balónky na znamení úsilí o poctivé volby, jsou si podle svých slov vědomi, že Vladimir Putin za měsíc ve volbách zvítězí.

Mnoho ruských obyvatel nevidí jinou alternativu a ruský premiér zůstává nejpopulárnějším politikem. Jak ale Dmitrij dodává, i když opozice zatím nemá v čele nové lídry, kterým by většina lidí byla ochotna důvěřovat, Rusko se mění a měnit bude dál.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme