Putina asi čeká ostřejší diskuze s Izraelci

Ruský prezident Vladimir Putin včera dorazil na historickou návštěvu Izraele a ještě před půlnocí si stačil projít například staré město v Jeruzalémě. Dnes ho ale už čekají spíše politické rozhovory. Ostřejší diskuze se čeká zejména kolem návrhu, se kterým přišel Putin včera během návštěvy Egypta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin v Izraeli | Zdroj: ČTK

Izraelci očekávají, že jim Vladimir Putin dnes detailněji objasní svůj plán uspořádat na podzim v Moskvě mezinárodní konferenci o Blízkém východě. Izrael na tento nápad zatím reagoval zdrženlivě. Naopak palestinská samospráva, kam dnes Putin také zavítá, to uvítala. Izrael dodává, že mírový plán nazvaný Cestovní mapa sice s mezinárodní konferencí počítá, ale až teprve po vzniku palestinského státu, což se zatím nestalo.

Kromě tohoto problému budou ruský prezident Putin a izraelský premiér Šaron řešit prodej ruských zbraní Sýrii, ruskou pomoc íránskému jadernému programu nebo zlehčení vízového režimu mezi oběma státy. Vladimír Putin je vůbec první z ruských a sovětských vůdců, který židovský stát navštíví.

V souvislosti s ruskou dodávkou zbraní dnes Putin řekl, že protiraketové systémy prodané Sýrii nepředstavují žádnou hrozbu pro židovský stát. Izrael se v minulých týdnech opakovaně snažil Rusko přimět ke zrušení této obchodní transakce. Obavy, že by zbraně mohly padnout do rukou libanonských extremistů Putin označil za neopodstatněné. Izraelský prezident Moše Kacav naproti tomu přiznal "rozdílnost" pohledů Izraele a Ruska na tuto záležitost. Prodej ruských zbraní Sýrii podle Kacava hrozí "snížit kapacity Izraele v boji proti terorismu".

Petr Vavrouška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme