Putina čekají nepříjemné otázky

Oslavy šedesátého výročí konce války v Moskvě se začínají měnit v boj za historii. Rusko si začalo vyměňovat s pobaltskými státy názor na okupaci Sovětským svazem, Tbilisi žádá podpis dohody o odchodu ruských vojáků z Gruzie a do těchto sporů se navíc zapojil americký prezident George Bush. Ruského prezidenta Putina čekají kromě oslav Dne vítězství také nepříjemné otázky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin | Foto: AFP

Americký prezident George Bush před příjezdem do Moskvy prohlásil: "Vladimír Putin nesouhlasil s mým zásahem v Iráku, já jsem mu svůj postoj vysvětlil. Teď budu zadávat Putinovi otázky já." Bushe tak bude například zajímat problém odchodu ruských vojáků z Gruzie. Požádal ho o to gruzínský prezident Saakašvili.

Právě dnes přijela do Moskvy šéfka gruzínské diplomacie, která chce uzavřít jasný harmonogram zrušení ruských vojenských základen v Gruzii. Pokud k dohodě nedojde, Michal Saakašvili 9. května do Moskvy nepřijede. Rusko tvrdí, že potřebuje na stažení vojáků několik let a požaduje odškodnění několika set milionů dolarů. Gruzie to ale odmítá.

Už před pár dny se americký prezident postaral o vrásky na čele Vladimíra Putina dopisem prezidentům pobaltských republik. Napsal jim totiž, že konec války znamenal pro Pobaltí i počátek sovětské okupace a nastolení komunismu.

Petr Vavrouška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme