Putina čekají nepříjemné otázky

Oslavy šedesátého výročí konce války v Moskvě se začínají měnit v boj za historii. Rusko si začalo vyměňovat s pobaltskými státy názor na okupaci Sovětským svazem, Tbilisi žádá podpis dohody o odchodu ruských vojáků z Gruzie a do těchto sporů se navíc zapojil americký prezident George Bush. Ruského prezidenta Putina čekají kromě oslav Dne vítězství také nepříjemné otázky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Foto: AFP

Americký prezident George Bush před příjezdem do Moskvy prohlásil: "Vladimír Putin nesouhlasil s mým zásahem v Iráku, já jsem mu svůj postoj vysvětlil. Teď budu zadávat Putinovi otázky já." Bushe tak bude například zajímat problém odchodu ruských vojáků z Gruzie. Požádal ho o to gruzínský prezident Saakašvili.

Právě dnes přijela do Moskvy šéfka gruzínské diplomacie, která chce uzavřít jasný harmonogram zrušení ruských vojenských základen v Gruzii. Pokud k dohodě nedojde, Michal Saakašvili 9. května do Moskvy nepřijede. Rusko tvrdí, že potřebuje na stažení vojáků několik let a požaduje odškodnění několika set milionů dolarů. Gruzie to ale odmítá.

Už před pár dny se americký prezident postaral o vrásky na čele Vladimíra Putina dopisem prezidentům pobaltských republik. Napsal jim totiž, že konec války znamenal pro Pobaltí i počátek sovětské okupace a nastolení komunismu.

Petr Vavrouška, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme