Putinova cesta do Íránu zaměstnává média
Ruský prezident Vladimir Putin dokázal připoutat pozornost zároveň k sobě i k Íránu, kde se zúčastní summitu pěti států Kaspického moře. K upoutání pozornosti použil jednoduchý trik. S odvoláním na tajnou službu se v ruské agentuře objevila zpráva, že v Teheránu mu hrozí blíže nespecifikovaný atentát.
Komentátoři vyjádřili pobavení nad tím, jak Putin, ač varován, nedbá nebezpečí a naopak mu jde vstříc. "Nevím, jestli je to pravda, nebo ne, ale každopádně to z něho dělá hrdinu, když tam jede. Něco na způsob Jean-Clauda van Damma nebo Stevena Seagala," citují média ruského rozhlasového a televizního komentátora Sergeje Dorenka.
Už v létě se Putin nechal vyfotografovat napůl obnažený s puškou v ruce na lovu v Sibiři, aby ukázal, že není žádná padavka. Podle Nikolaje Zlobina je za historkou o atentátu jiiný důvod. Žádná teroristická hrozba, nýbrž zákulisní intriky uvnitř Kremlu.
Zlobin tvrdí, že část ruské elity chce dát Putinovi na vědomi jeho zranitelnost a zranitelnost jeho země, pokud zemře. Každopádně se ruský prezident stane první hlavou ruského státu, který navštíví Teherán po 64 letech. Připomeňme, že naposledy do íránské metropole zavítal v roce 1943 sovětský diktátor Josef Visarjonovič Stalin.
A co Putina v Íránu skutečně očekává? Žádný atentát, ale spíše přivítání hrdiny schopného vzdorovat Spojeným státům, Británii a Francii, a to kvůli zemi, kterou všichni izolují a odepisují. Záminkou k návštěvě je summit pobřežních států Kaspického moře, na kterém se má rozdělit jeho přírodní a energetické bohatství.
Opravdovou pohnutkou k cestě do Teheránu je upevnění podpory, kterou Rusko poskytuje režimu, na který míří obviňující ukazováčky z celého světa za hrozbu míru kvůli jadernému programu. Putin je tak jediným stéblem, kterého se ve světě drží íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.