Putinova pozice není neotřesitelná, ke změně režimu stačí malá jiskra, myslí si rusista

Server Moscow Times nedávno zveřejnil žebříček možných nástupců ruského prezidenta Vladimira Putina, který vypracovala nevládní organizace Petrohradská politika. Za nejvíce pravděpodobného Putinova nástupce think tank označil premiéra a exprezidenta Dmitrije Medvěděva. Na seznamu figuruje i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ale také opoziční lídr Alexej Navalnyj. A to přesto, že je podle ruských zákonů nevolitelný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin. | Zdroj: Reuters

„Je to člověk, který může odstartovat společenské změny. Za poslední léta dokázal velké věci, zorganizoval sedmdesát poboček své volební kampaně, pracuje pro něj dvě stě padesát lidí na plný úvazek, tiskne miliony letáků. Na to, pod jakým je tlakem, tak se velice činí,“ popsal v pořadu Interview Plus na Českém rozhlasu Plus rusista Jan Machonin.

Navalného považuje za nejsilnější osobnost ruské opozice, ne všem ale vyhovují jeho politické názory. „Jako lidový lídr se snaží oslovit i nacionalistickou opozici. Lidé, kteří s ním v tomto nesouhlasí, ho ale považují za takové beranidlo, které může uvolnit cestu pluralitnímu myšlení,“ dodává dlouholetý zaměstnanec Českého centra v Moskvě. 

Palácový převrat 

Podle Machonina můžeme z žebříčku vyčíst, jak si kdo stojí v dnešní až feudální elitě kolem Vladimira Putina a kdo by mohl obsadit vysoké politické funkce. Přestože to zatím neoznámil, bude na tu nejvyšší zřejmě opět kandidovat současný prezident, protože má vysokou podporu a doba změnám nenahrává. 

„Jeho pozice na první pohled vypadá neotřesitelná. Podařilo se mu stát konsolidovat, má podporu obyvatelstva i vlivných klanů, jejichž moc udržuje v rovnováze. Klany Putina podporují z pragmatických důvodů, pokud by začal ztrácet lidovou podporu, byly by ochotné přesedlat na jiného vůdce,“ domnívá se Machonin. 

Příležitost pro opozici 

Putinovým nástupcem ale vůbec nemusí být někdo z prezidentova nejbližšího okolí. „Dějiny ukazují, že podobné systémy vlády jsou velmi křehké a stačí malá jiskra, aby se podstatně změnilo společenské klima i režim. Opozice musí prezidentské volby náležitě využít,“ zdůrazňuje. 

A to i přesto, že volby plánované na březen příštího roku považuje za protiústavní a neregulérní, protože je popřena politická pluralita a přístup do státní televize mají jen někteří kandidáti. Přesto je to ale pro opozici šance se ukázat a pokusit se o zahájení postupných změn. 

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme