Putinova strana Jednotné Rusko asi přišla o ústavní většinu v parlamentu

Ruská vládní strana podle prvních povolebních odhadů přišla o značnou část podpory obyvatel. Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina získalo ve volbách do parlamentu necelých 50 procent hlasů. tedy o více než 15 procent méně než před čtyřmi roky. Na oficiální výsledky Rusko zatím čeká, už teď je ale podle expertů zjevné, že se podstatně změní rozložení sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv na kongresu strany Jednotné Rusko | Foto: Alexander Zemlianichenko | Zdroj: ČTK

Z prvních odhadů i částečných výsledků volební komise vyplývá, že obsazení dolní komory ruského parlamentu se nezmění. Kromě vládního Jednotného Ruska v něm znovu budou komunisté, nacionalistická LDPR a sociálně demokratické Spravedlivé Rusko. Součty ale naznačují, že strana premiéra Putina přijde o ústavní většinu, možná dokonce bude muset sestavovat koalici.

Opozice i nezávislí pozorovatelé upozorňují na porušování volebních pravidel a podvody, včetně uplácení voličů či vhazování více volebních lístků. Oficiální místa to ale odmítají.

Pokud se volební ztráta pro Jednotné Rusko potvrdí, bude to podle analytiků znamenat citelný zásah pro premiéra Putina, který se za tři měsíce bude ucházet o prezidentský úřad.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme