Na Putinově projevu se neukázal Prigožin, Kadyrov nebo Gerasimov, upozorňují lidé na sociálních sítích

Uživatelé sociálních sítí v Rusku poukázali na to, že mezi posluchači úterního vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina před členy parlamentu a dalšími členy vládnoucí elity chybělo hned několik významných představitelů ruských mocenských kruhů. Píše o tom na svém webu ruská redakce BBC.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 21:40 21. 2. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitelé ruské vlády na Putinově projevu

Představitelé ruské vlády na Putinově projevu | Zdroj: Profimedia

Pozorovatelé zejména upozornili, že v sále zřejmě chyběli moskevský starosta Sergej Sobjanin, vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov,velitel sjednoceného uskupení vojsk válčících na Ukrajině Valerij Gerasimov, jeho zástupce Sergej Surovikin a zakladatel Wagnerovy žoldnéřské skupiny, oligarcha Jevgenij Prigožin.

Informační kanál Možem objasniť působící v aplikaci Telegram zjistil, že Kadyrovovo letadlo odletělo do Abú Zábí. Už dříve zazněly nepotvrzené informace, že Kadyrov, jehož vystupování v mediálním prostoru se v posledních měsících prudce omezilo, tráví hodně času ve Spojených arabských emirátech, podotkla BBC.

Rusko pozastavuje účast v dohodě omezující počet jaderných hlavic, prohlásil Putin v projevu

Číst článek

Sobjanin, Kadyrov, Gerasimov, Surovikin a Prigožin se nedostali do záběrů během přímého přenosu Putinova poselství. Zpravodaj televize RTVI, který se akce zúčastnil, také potvrdil, že Kadyrova a Sobjanina v sále neviděl.

Server Verstka s odvoláním na svůj zdroj na radnici píše, že Sobjanin nemohl přijít, protože onemocněl.

Prigožin opakovaně veřejně kritizoval ruské vojenské velení, v čemž mu přizvukoval Kadyrov. Oligarcha kritizoval ministerstvo obrany za nedostatek munice a zbraní, za taktické omyly na bojišti a za to, že si ministerstvo přivlastňuje úspěchy jeho žoldnéřů.

‚Snaha zničit wagnerovce‘

Prigožin v úterý tyto třenice ještě vyostřil, když obvinil náčelníka generálního štábu a ministra obrany, že se snaží zničit Wagnerovu skupinu a že žoldnéře připravují o dodávky munice, což podle něj znamená „zradu“.

„Náčelník generálního štábu a ministr obrany vydávají rozkazy a žádají za každou cenu nejen nedávat munici Wagnerově skupině, ale také jí nepomáhat s leteckou dopravou,“ tvrdil Prigožin v hlasové nahrávce zveřejněné jeho tiskovou službou.

Rusko chce do roku 2030 pohltit Bělorusko, tvrdí zahraniční média s přístupem k tajnému dokumentu

Číst článek

„Existuje frontální opozice, která není ničím menším než pokusem zničit Wagnerovu skupiny. Dá se to přirovnat ke zradě vlasti, když Wagnerova skupina bojuje o Bachmut a každý den ztrácí stovky mužů,“ dodal šéf wagnerovců.

Agentura AFP podotkla, že náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov a ministr obrany Sergej Šojgu patří k hlavním oporám Putinova režimu. Útok na ně představuje jasnou eskalaci konfliktu.

Ruské ministerstvo obrany - aniž zmínilo Prigožina či žoldnéře - v úterý večer ujistilo, že „úderné jednotky dobrovolníků bojujících u Bachmutu dostávají nezbytné množství munice“.

Kritika podle něj vůbec neodpovídá realitě, protože postup úderných jednotek by nebyl možný bez odpovídající palebné podpory. A za celý rok byly požadavky těchto jednotek uspokojeny „na 140 procent“, uvedl úřad.

Jiný známý kritik dosavadního způsobu vedení války proti Ukrajině, někdejší ministr obrany doněckých separatistů Igor Girkin, zvaný Strelkov, tentokrát zkritizoval Putinův projev.

Čínu znepokojuje stupňování ukrajinské krize. Vyzývá Západ, aby ‚přestal rozdmýchávat‘ válku

Číst článek

Byl podle něj jen samá stížnost, slzy a nadávání na partnery a na to, jak ho „vodili za nos“. A slovo „čest“ v Putinových ústech zní podle Strelkova „směšně“.

Ironicky dodal, že podle Putina je v armádě vše bezvadné a bude ještě líp a vůbec vše v Rusku funguje výborně a správně.

„Ani slovo o neúspěších a porážkách. Ani slovo o chybách a odpovědnosti kohokoliv z představitelů režimu za ně. Blablabla. To nemá smysl poslouchat. Dnes promarnil další šanci zabránit vzpouře. A není jisté, zda nebyla poslední,“ uvedl někdejší důstojník ruské tajné služby FSB, odsouzený v nepřítomnosti v Nizozemsku za podíl na sestřelení civilního boeingu na východní Ukrajině v létě 2014 s téměř 300 oběťmi na životech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme