Putování s vojákem Švejkem jihovýchodem Polska

Po stopách dobrého vojáka Švejka se mohou vydat turisté v jihovýchodním Polsku. Tamní turistické sdružení vyznačilo první část stezky a cyklotrasy, po které podle románu Jaroslava Haška putoval Josef Švejk. Trasa vede z hraničního přechodu se Slovenskem u Medzilaborců přes Sanok až do Przemyszlu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švejkova socha

Švejkova socha | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Do Polska, lépe řečeno tehdy do Haliče, se Švejk dostal ze slovenského města Humenné. Směřoval do dnes ukrajinského Lvova, který ale tehdy také ležel na území rakousko-uherského mocnářství. Od slovenského hraničního přechodu u Medzilaborců je to do města Przemyśl u ukrajinských hranic necelých 100 km vzdušnou čarou.

Stezka ale vede městy, vesničkami, údolími i po hřebenech hor, aby cestovatelům nabídla výhledy na pohoří Bieszczady. Trasa pro pěší i ta vedená po silnicích pro cyklisty se tak protáhla na skoro 250 km. Není značená tak, jako ostatní turistické cesty. Tedy barevnými pruhy na bílém poli. Značky na ní jsou žlutočerné.

"Chtěli jsme, aby Švejkova stezka, která je stezkou i kulturní, měla také originální barevné značení. Žlutá a černá byly barvy habsburské monarchie. Barvy jsou tedy naším spojením s minulostí," říká vedoucí oddělení propagace městského úřadu v Sanoku Robert Bańkosz.

V tomto městě najde turista hned několik památek na pobyt Švejka. Může si přisednout k bronzovému dobrému vojákovi na lavičku na pěší zóně, navštívit jeho uličku, kde kdysi stával vyhlášený a hlavně vykřičený dům, nebo se občerstvit v hospodě u Švejka.

Na švejkovské stezce turista narazí i na žlutočerné informační tabule v místech, která Jaroslav Hašek ve své knize zmiňuje. Tabule turistům připomenou, co se v onom místě mělo stát a jak se o tom v knize píše. Tabule jsou ale i v místech, která žádnou souvislost s románem nemají.

"Někde jsme umístili podobné tabule s usmívajícím se Švejkem, jako překvapení. Nejsou to tabule s informacemi, nýbrž s různými Švejkovými výroky, které mají turistům spravit náladu." Mají turistům zlepšit sebevědomí, když už třeba ušli 20 km a do cíle mají ještě 10 a lije jako z konve. Na tabulce si lze například přečísl okřídlenou Švejkovu větu, kterou pronesl v kupé, kde s poručíkem Lukášem seděl jeden výše postavený holohlavý důstojník: " To jeden medik v kavárně u Špirků říkal, že vlasy nejčastějc padají kvůli silnýmu duševnímu pohnutí v šestinedělí."

"My v Haliči jsme svůj úsek stezky už vyznačili. Zástupce turistického sdružení v ukrajinském Lvově už nám sdělil, že peníze na jejich část stezky také mají. Teď je tedy řada na Slovensku, Maďarsku a Česku," řekl Českému rozhlasu vedoucí oddělení propagace městského úřadu v Sanoku Robert Bańkosz.

Vydáte-li se do jihovýchodního Polska na Švejkovu stezku, nenechejte se zmást, že není značená tak jako obvykle. Připomínám. Její značky jsou černožluté.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme