Původní obyvatelé Austrálie bojují za svá práva. Sešli se na historickém summitu pod horou Uluru

Přes 200 vůdců původních obyvatel Austrálie dorazilo na historický summit v centrální Austrálii. Mimo jiné jednali o zrovnoprávnění Aboridžinců a obyvatel Torresova průlivu. Tento týden uplyne padesát let od referenda, ve kterém Australané přiznali domorodým obyvatelům kontinentu občanství.

Mutitjulu (Austrálie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lokální umělci tančí během otevíracího ceremoniálu summit v centrální Austrálii.

Lokální umělci tančí během otevíracího ceremoniálu summit v centrální Austrálii. | Zdroj: Reuters

Hlavním tématem je ústavní uznání Aboridžinců a obyvatel ostrovů v Torresově průlivu za původní obyvatelstvo Austrálie. Ze setkání v Uluru má vzejít zpráva pro australské politické lídry.

Otázkou je, jestli usilovat o uznání změnou ústavy nebo v separátním dokumentu. Australský základní zákon totiž stále obsahuje diskriminační články. Podle britského listu Guardian například umožňují vyloučit Australany z voleb nebo jim zabránit ve výkonu určitých povolání a v bydlení v oblastech osídlených potomky osadníků. BBC uvádí, že Australany pozvali na summit také premiéra Malcolma Turnbulla i lídra opozice Billa Shortena. Ti to ale uctivě odmítli s tím, že nechtějí ovlivňovat výstupy summitu.

V Austrálii vyvolala rozruch reklama na jehněčí. Stěžují si vegani i původní obyvatelé

Číst článek

Změnu ústavy už před několika lety schválil australský parlament. Každou změnu ústavy ale musí odsouhlasit Australané v referendu. To se mělo konat už v roce 2013, ale nakonec bylo odloženo. Australský premiér Malcolm Turnbull tento týden uvedl, že doufá, že se země v uznání původních obyvatel posune dál. K vyhlášení referenda ale chce podporu delegátů ze summitu.

Turnbull podle BBC připomněl, že Aboridžinci a ostrované z Torresova průlivu čelili diskriminaci a byli jim odebírány děti kvůli jejich původu. Také představil program za v přepočtu více než 3 miliardy korun, který má podpořit sociální a ekonomickou inkluzi původních obyvatel.

Původní obyvatelé představují bezmála necelá 3 procenta 24 milionové populace Austrálie. Zároveň jde o sociálně nejslabší část obyvatelstva Austrálie. Mezi problémy, se kterými se potýkají, je chudoba, nezaměstnanost, alkoholismus, narkomanie, domácí násilí, vysoká dětská úmrtnost nebo negramotnost. Při kolonizaci kontinentu domorodci nebyli považováni za lidi a osadníci je zabíjeli a upírali jim jakákoli pozemková práva.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme