Geert Wilders je nejhorší noční můrou Evropské unie, píše vlivný bruselský server Politico

Krajně pravicový vítěz nizozemských voleb, který podporuje vystoupení své země z Evropské unie, nebude přítelem Bruselu. O výsledcích voleb v Nizozemsku a o tom, jaké mohou mít dopady v rámci sedmadvacítky, píše zpravodajský server Politico.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Strany pro svobodu Geert Wilders

Předseda Strany pro svobodu Geert Wilders | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Jeden záměr vyřčený v provokativním projevu Geerta Wilderse k nizozemským voličům bude Brusel strašit víc než kterýkoli jiný, totiž vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie. Sedm let poté, co si Britové odhlasovali brexit, bylo hlasování o takzvaném „nexitu“ hlavním pilířem úspěšné předvolební kampaně tohoto krajně pravicového lídra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Wilders sice v posledních týdnech zmírnil svou protiislámskou rétoriku, ale nic nenasvědčuje tomu, že by po svém šokujícím volebním vítězství chtěl zmírnit svůj euroskepticismus. I kdyby se nizozemské voliče podařilo přesvědčit, aby následovali Brity a vystoupili z unijního bloku, což je podle průzkumů nepravděpodobné, vše nasvědčuje tomu, že Wildersova vláda v Haagu bude pro Brusel noční můrou.

Pokud by Wilders usedl za unijní jednací stůl vedle dalších krajně pravicových a nacionalistických lídrů, kteří už v Evropské unii působí, změnilo by to její celkovou dynamiku, upozorňuje zpravodajský server. O různých politických opatřeních, od ochrany klimatu po zbraně pro Ukrajinu, by se začalo znovu diskutovat a debatovat by se mohlo dokonce i o jejich zrušení.

Velké nizozemské překvapení. Wilders zaujal protimigrační rétorikou, míní politolog

Číst článek

Od vyhlášení výsledků takzvaných exit pollů potenciální středopravicoví partneři nevylučují vytvoření koalice s Wildersem. Ten se stal jasným vítězem nizozemských voleb navzdory tomu, že ho centristé posledních deset let udržovali mimo hru. Jak se zdá, šedesátiletý veterán to s převzetím moci tentokrát myslí smrtelně vážně, hodnotí Politico.

Mírní se?

Od chvíle, kdy Dilan Yeşilgözová, která nahradila Marka Rutteho v čele Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD), na začátku kampaně naznačila, že by mohla s Wildersem zahájit koaliční rozhovory, se vůdce krajní pravice snaží vypadat rozumněji. Zmírnil některé ze svých nejostřejších postojů, zejména v otázce islámu s tím, že existují důležitější priority, které je třeba řešit.

Ve středu večer, po zveřejnění výsledků, se Wilders vyjádřil jasněji: „Velmi dobře chápu, že strany nechtějí být ve vládě se stranou, která chce protiústavní opatření,“ řekl. „Nebudeme mluvit o mešitách, koránech a islámských školách,“ cituje Wilderse Politico.

I když bude Wilders ochoten upustit také od svého požadavku na referendum o vystoupení z Evropské unie výměnou za získání moci, jeho vítězství stejně vyvolá v unijních institucích pozdvižení. A pokud se centristické strany spojí, aby Wilderse opět vyřadily ze hry, může to později znamenat daň v podobě rozzlobených nizozemských voličů.

Chceme vládnout, zní od vítěze nizozemských voleb. Část stran ale koalici s krajní pravicí odmítá

Číst článek

Dominantním tématem nizozemských voleb byla migrace. Pro politiky Evropské unie zůstává i nadále naléhavým problémem. S rostoucím počtem utečenců roste v mnoha evropských zemích i podpora krajně pravicových stran. V Itálii loni získala moc pro své Bratry Itálie Giorgia Meloniová. Ve Francii zůstává Národní shromáždění Marine Le Penové mocnou silou, která je v průzkumech na druhém místě. V Německu v posledních měsících sílí vliv Alternativy pro Německo.

Wilders ve svém vítězném projevu slíbil, že se vypořádá s tím, co nazval „azylovou tsunami“, která zasáhla Nizozemsko. „Hlavním důvodem, proč voliči Wilderse v těchto volbách podpořili, je jeho protiimigrační program, dále pak jeho postoje ke krizi životních nákladů a k zdravotnictví,“ vysvětluje Sarah de Langeová, profesorka politologie na Amsterdamské univerzitě. Mainstreamové strany podle ní legitimizovaly Wilderse tím, že udělaly klíčové téma právě z imigrace, uzavírá server Politico.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme