Pyrotechnici zneškodnili ve Frankfurtu dvoutunovou bombu, evakuovaní domů zatím nesmí

Pyrotechnici v německém Frankfurtu úspěšně zneškodnili bombu z druhé světové války. Téměř dvoutunovou pumu našli dělníci v areálu frankfurtské univerzity. Kvůli deaktivování úřady evakuovaly obyvatele žijící v okruhu jeden a půl kilometru od místa nálezu – šlo o největší evakuaci v dějinách. Bombu teď zkoumají policejní experti.

Frankfurt nad Mohanem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nebezpečná bomba z období 2. světové války byla nalezena ve Frankfurtu | Zdroj: Reuters

Téměř dvoutunovou bombu deaktivovali pyrotechnici. Ti museli postupně odstranit tři roznětky, jimiž byla puma opatřena. To bylo podle DPA komplikovanější, než se čekalo. U dvou roznětek se totiž nepodařilo rovnou odstranit také trhavou nálož, což museli experti učinit zvlášť.

Největší poválečná evakuace. Kvůli nevybuchlé bombě opustilo ve Frankfurtu svůj domov na 60 tisíc lidí

Číst článek

Na místě ještě mohly zůstat zbytky z bomby. Policie proto vyklizenou oblast ještě stále nezpřístupnila. Mimo provoz jsou také tamní stanice hromadné dopravy. Jako první se pak vrátí pacienti do nemocnice a senioři do pečovatelských domů.

Podle německého serveru Spiegel Online se evakuovaní obyvatelé vrátí do svých domovů nejdříve o půlnoci. Opustit okolí nálezu bomby muselo přes 60 tisíc lidí. Média uvádějí, že dnešní evakuace byla vůbec největší v německých poválečných dějinách.

Příprava okolí pro deaktivaci bomby | Foto: Reuters

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme