Pyrrhovo vítězství tureckého prezidenta. Jeho strana vyhrála, ztrácí ale většinu

V tureckých parlamentních volbách ztratila islámsko-konzervativní strana AKP absolutní většinu. Volby sice vyhrála, ale s 41 procenty hlasů ztratila naději na prosazení svého cíle - zavedení prezidentského systému v čele s Recepem Tayyipem Erdoganem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vítězné AKP, úřadující premiér Ahmet Davutoglu, slaví se ženou Sare

Předseda vítězné AKP, úřadující premiér Ahmet Davutoglu, slaví se ženou Sare | Zdroj: Reuters

Historický úspěch slaví prokurdská HDP. Vůbec poprvé se tato strana dostala do parlamentu. S téměř 13 procenty hlasů. Vděčí za to charismatickému 42letému Selahattinovi Demirtasovi.

Stovky příznivců mu přišly poděkovat před istanbulskou restauraci Cezayir, kde očekával výsledky voleb.

Tento politik, který dokázal získat hlasy nejen kurdské populace, ale i především mladých Turků, zkřížil plány prezidentovi Erdoganovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Erdoganova strana vyhrála volby, ale ztratí většinu, hlásí z Turecka zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

"Lidé splnili svou povinnost. Jsme jim za to vděční. Jejich vůle je to nejdůležitější,“ řekl předseda vítězné AKP, úřadující premiér Ahmet Davutoglu.

„Všichni by měli vědět, že uděláme všechno pro zachování míru a stability. Lidé by měli hledět do budoucnosti a věřit straně AKP, která představuje páteř celého Turecka."

Většina lidí je spokojená, jak strana AKP zemi ekonomicky pozvedla. Proti srsti jim ale byly autoritářské praktiky Erdogana včetně jeho předraženého prezidentského paláce s tisícovkou místností bez stavebního povolení.

K praktikám vlády AKP v poslední době patřilo i zatýkání politických odpůrců, likvidace nezávislých novinářů a údajně i bombové útoky během předvolební kampaně.

Selahattin Demirtas, spolupředseda prokurdské lidové demokratické strany (HDP) zdraví v Istanbulu slavící příznivce strany | Foto: Reuters

A zatímco se stále čeká na oficiální výsledky parlamentních voleb, prezident Erdogan plánuje první schůzky k jednání o možné vládě.

Bariéry mezi jednotlivými stranami jsou ale velké, koaliční jednání tak nebudou snadná. Varianta, že by mohlo dojít v příštích měsících k novým opakovaným volbám, se jeví jako poměrně pravděpodobná.

Příznivci AKP slaví vítězství rozsvícenými mobily, úspěch však nestačí na udržení dosavadní převahy v parlamentu | Foto: Reuters

Podle serveru BBC v Turecku právě startuje nová politická éra. Píše, že země je pro nestabilní blízkovýchodní region zásadním hráčem a proto směr, kterým se bude ubírat, ovlivní i další arabské státy.

Sen prezident Recepa Erdogana se rozplynul v nejhorší volební výsledek za poslední dekádu - to je titulek britského Telegraphu. Konkurenční Guardian zase rozebírá osobnost předsedy strany HDP Selahattina Demirtase - nazývá ho kurdským Obamou a mluví o něm jako o vycházející hvězdě turecké politiky.

Nedělní volby byly de facto referendem o tom, zda posílit pravomoci Erdogana, jednoho z nejpopulárnějších, ale také nejkontroverznějších moderních tureckých vůdců, a vytvořit tak prezidentskou republiku.

K tomu by byla potřeba změna ústavy, kterou by muselo podpořit 367 poslanců z 550. Aspoň 330 zákonodárců by pak bylo nezbytných k vypsání referenda o novém základním zákonu. V dosavadním parlamentu měla vládní AKP 312 mandátů.

Klára Stejskalová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme