Do podzimních kongresových voleb míří za republikány zastánkyně konspirační teorie QAnon

Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor Greeneová, která v minulosti několikrát podpořila internetovou konspirační teorii QAnon. Ta v různých obměnách tvrdí, že prezident Donald Trump stojí v čele tajného tažení proti spolku demokratických politiků a hollywoodských a podnikatelských elit, který uctívá Satana a zneužívá děti. Informaci přinesl zpravodajský web BBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Greeneová vyhrála úterní republikánské primární volby ve 14. okrsku ve státu Georgia a získala tak kandidaturu své strany do voleb do Sněmovny reprezentantů.

‚Trump ztratí Bílý dům.‘ Historik 40 let úspěšně předpovídá vítěze voleb v USA, teď se kloní k Bidenovi

Číst článek

O křeslo se utká se svým demokratickým soupeřem v listopadu, kdy se nebude rozhodovat jen o prezidentovi, ale také o složení celé této komory a třetiny Senátu.

Okrsek, kde Greeneová zvítězila, je přitom konzervativně založený a tradičně tam s velkými náskoky vítězí republikánští kandidáti.

Teorie bez důkazů

Taylor Greeneová v minulosti vychvalovala postavu zvanou Q, která stojí ve středu konspirační teorie QAnon, jako vlastence a „někoho, kdo velmi miluje svou zemi“.

Q je podle teorie příslušníkem zpravodajské a vojenské komunity a předkládá na obskurních fórech na internetu údajně důkazy o tom, že politici v čele s Hillary Clintonovou a zástupci dalších elit po celém světě tajně mučí a zneužívají děti. Prezident Trump je pak vůdcem snahy toto jednání zastavit.

Tuto teorii, pro kterou neexistují žádné důkazy, podpořilo již několik příslušníků republikánské strany, žádný z nich se ovšem dosud nedostal tak blízko tomu být zvolen do Kongresu jako Greenová.

Proti šíření teorie v poslední době stále silněji zasahují hlavní sociální sítě v rámci své kampaně proti nepravdivým informacím, skupiny s touto tematikou mají totiž například na facebooku již miliony fanoušků.

Dezinformační weby pracují s velkými příběhy, říká mediální analytik Šlerka k Atlasu konspirací

Číst článek

Republikánská politička je mimoto také horlivou stoupenkyní Donalda Trumpa a vystupuje proti regulaci prodeje a držení zbraní, podporuje výstavbu zdi na hranicích s Mexikem a brojí proti dobrovolným potratům. Několik činitelů Republikánské strany proti ní v minulosti vystoupilo kvůli jejím předchozím komentářům, které považovali za urážlivé vůči černochům, muslimům a židům.

Obhájí ‚The Squad‘?

Primární volby do Kongresu se konaly rovněž v několika dalších státech. Například v Minnesotě obhájila svou kandidaturu demokratická členka Sněmovny reprezentantů Ilhan Omarová, která čelila dobře financované kampani právníka Antoneho Melton-Meauxa. Ten tvrdil, že se Omarová příliš soustředí na svou kariéru ve Washingtonu a dostatečně nehájí zájmy voličů ve svém volebním okrsku.

Podobným útokům čelily i další členky neformální skupiny nazývané The Squad (skupina), do níž patří kromě Omarové další tři zákonodárkyně s menšinovým etnickým původem, jež se řadí k levicovějšímu, v USA nazývanému progresivnímu, křídlu Demokratické strany.

Svoje vyzyvatele však již porazily také dvě další členky uskupení Alexandria Ocasiová-Cortezová a Rashida Tlaibová a podle televize CNN se očekává, že všechny svoje mandáty obhájí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme