Qantas žádá kompenzace od společnosti Rolls Royce

Australští vyšetřovatelé odhalili konstrukční vadu na motorech Rolls Royce, které pohání některé airbusy A380. Špatně uložená součástka postupně ošoupává hadičku s olejem, která je tak náchylná k prasknutí a následně olej může způsobit požár, potažmo výbuch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A380 v barvách společnosti Qantas | Foto: Qantas Airways Ltd.

Zjištění odpovídají předchozím všeobecným tvrzením výrobce. Přesto se budou muset letadla společnosti Qantas zkontrolovat znovu a většina z nich se tak do vzduchu dostane až příští rok.

Škodu vzniklou vadnými motory, chce Qantas vymáhat po firmě Rolls Royce. Konečná částka by se podle odhadů mohla pohybovat kolem 60 milionů dolarů. Ale může být i vyšší, protože není jasné kdy přesně se letadla vrátí do provozu. Nejskeptičtější termín dokonce je až v polovině příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bouda mluví v Odpoledním Radiožurnálu o konstrukční vadě motorů.mp3

Ze šesti letadel společnosti Fantas zatím létají jen dvě na trase Sydney-Londýn, a to jen proto, že Rolls Royce urychleně dodal několik motorů na výměnu, takže tyto A380 mají dva nové motory a dva staré, které je potřeba neustále kontrolovat.

Lufthansa a Singapurské aerolinky, které také mají A380 se stejným vadným motorem nadále všechny stroje využívají, ale po novém varování prý denně kontrolují všechny motory.

Konečným řešením ale bude až výměna všech potencionálně vadných motorů za nové bez konstrukční vady.

Začátkem listopadu v Singapuru nouzově přistál Airbus A380 společnosti Qantas s 459 lidmi na palubě. Stroj mířící do Sydney se vrátil poté, co piloti zaznamenali poruchu jednoho z motorů. Aerolinka pak s Airbusy A380 nelétala. Do provozu je vrátila koncem listopadu.

Jiří Chum, Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme