R. Clark: Vlády Clintona a Bushe mohly zabránit 11. září

Nedostatek kvalitních informací, koordinace a komunikace v době bývalé vlády prezidenta Clintona a současné prezidenta Bushe, to byly hlavní faktory, které umožnily teroristické útoky z 11. září 2001. Vyplývá to z předběžných závěrů nezávislé komise amerického Kongresu, která dva dny veřejně vyslýchala představitele obou vlád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasič | Foto: Markéta Konvalinová

Pro někoho bylo dvoudenní veřejné slyšení politickým divadlem, při kterém se nešlo do velkých detailů, pro jiné zdrojem cenných informací o způsobu amerického uvažování před osudným 11. zářím.

Komise se po vyslechnutí stovek osob a dlouhodobém studiu dokumentů při slyšení politických špiček jen utvrdila, že obě administrativy udělaly chyby. Přiznal to i šéf CIA George Tenet podle kterého reagovaly tajné služby na jednotlivé hrozby, ale chyběl jim systematický přístup.

S výjimkou poradce Richarda Clarka jsou ale všichni bývalí i současní představitelé vlád přesvědčeni, že udělali v dané situaci vše, aby terorismus zastavili.

Bývalý bezpečnostní poradce několika amerických prezidentů Richard Clark totiž na rozdíl od svých předchůdců netvrdil před komisí, že americká vláda udělala všechno proto, aby 11. září zabránila: "Vaše vláda vás nechala na holičkách, všechny, kteří věřili, že je ochrání. A nechal jsem vás na holičkách také já. Důvod proč kritizuji prezidenta Spojených států je, že vpadnutím do Iráku těžce podlomil boj proti terorismu."

George Bush obvinění odmítá. Tvrdí, že pokud by americká vláda měla zprávy o tom, že teroristé 11. září zaútočí na New York, jednala by. Konečná zpráva komise se může stát zbraní proti Bushovi před podzimními prezidentskými volbami. Boj proti terorismu a národní bezpečnost je totiž jedním ze základních témat jeho kampaně.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme