‚Hlasy obětí byly vyslyšeny.‘ Zpěváka R. Kellyho uznali vinným ze sexuálních zločinů, hrozí mu doživotí

R. Kelly, americký zpěvák a držitel ceny Grammy, byl shledán vinným ve všech devíti bodech obžaloby kvůli vydírání a sexuálnímu zneužívání. Rozhodla o tom porota federálního soudu v New Yorku. Výši trestu si má umělec vyslechnout 4. května 2022, přičemž mu podle serveru BBC hrozí až doživotí.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zastupitelství získalo důkazy, že Kelly pomocí svého výhodného mocenského postavení naváděl své oběti k sexuálním aktům | Foto: Jane Rosenberg | Zdroj: Reuters

Nyní čtyřiapadesátiletý R. Kelly, celým jménem Robert Sylvester Kelly, už před třinácti lety čelil obviněním kvůli dětské pornografii, tehdy ho ale soud ve státě Illinois osvobodil.

Další řízení několikrát narušily komplikace spojené s pandemií koronaviru, informuje BBC.

Nyní ale prokuratura získala důkazy, že Kelly zneužil své slávy a obětem sliboval pomoc s kariérou v hudebním průmyslu. V několika případech byly oběti nezletilé.

Soud během šesti týdnů vyslechl jedenáct lidí – devět žen a dva muže –, kteří vylíčili sexuální zostuzování a násilí, kterého se na nich zpěvák dopustil.

Jak napsala ČTK, Kellyho právníci se snažili ženy, které ho ze sexuálního zneužívání obvinily, vykreslit jako bývalé fanynky, které se cítily podvedené, když přišly o zpěvákovu přízeň. Tvrdili také, že jejich sex s Kellym byl dobrovolný.

Po dvoudenním rozhodování nicméně porota, složená ze sedmi mužů a pěti žen, uznala Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby. 

„Chtěla bych vzkázat obětem, že jejich hlasy byly vyslyšeny,“ citovala agentura Associated Press prokurátorku Jacquelyn Kasulisovou.

Kellyho obhájce Deveraux Cannick novinářům řekl, že jeho klient nepočítal s tím, že bude uznán vinným. „Nechápu, že prokuratura - vzhledem k mnoha nesoudržným informacím - vůbec zařadila tuto kauzu do trestního řízení.“

Zpěvák, který se celosvětově proslavil především hitem I Believe I Can Fly z druhé poloviny 90. let, by si měl výši trestu vyslechnout 4. května 2022. Hrozí mu až doživotí.

pat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme