R. Lugar: Nebezpečí občanské války v Iráku

Jeden z nejvlivnějších amerických senátorů Richard Lugar prohlásil, že v Iráku bude možná potřeba více amerických vojáků. Přitom Američané, kterým se z Iráku vrátilo už více než 600 rakví, doufali, že odpovědnost za dění v okupované zemi budou přejímat její obyvatelé s pomocí OSN a pod dohledem NATO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Lugar | Foto: Miroslav Konvalina

Podle washingtonského zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny je senátor Lugar jedním z prvních představitelů, kteří mluví o hrozbě občanské války v Iráku.

Irák, který měl být podle jen rok starých prohlášení viceprezidenta Dicka Chenneyho vzorovým příkladem svobody a demokracie na blízkém východě, je den ode dne nestabilnější a radikální islamisté si tam říkají stále silněji o slovo.

Republikánský senátor Lugar si myslí, že bude možná nutné posílit americkou přítomnost a posunout předání moci Iráčanům vzhledem k rebeliím, které mohou přerůst v občanskou válku.

Lugar, šéf senátního zahraničního výboru zdůraznil, že je nezbytné zajistit bezpečnost, protože nová irácká vláda by si s tím neporadila.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme